Zastępca warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Dorota Daniluk powiedziała PAP, że jest to 14. ognisko ptasie grypy, stwierdzone w tym roku w regionie i pierwsze w powiecie nowomiejskim. Wykryto je w gospodarstwie komercyjnym w Ostaszewie, w którym utrzymywano 12 832 sztuki indyków rzeźnych.
- Zostały wdrożone czynności administracyjne związane z likwidacją choroby. Dzisiaj ptaki w tym gospodarstwie będą uśpione, a jutro wszystko zostanie wywiezione do zakładu utylizacyjnego i poddane wstępnej dezynfekcji - wyjaśniła Daniluk.
Zgodnie z procedurami, po wykryciu ogniska prasie grypy obszar w promieniu 3 km wokół miejsca jej wystąpienia zostaje uznany za obszar zapowietrzony. Natomiast teren w promieniu kolejnych 7 km to obszar zagrożony tą chorobą.
Na terenie zapowietrzonym właściciele drobiu muszą m.in. zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie wskazanych środków bezpieczeństwa biologicznego.
Według danych służb weterynaryjnych, łączna liczba drobiu, który po wykryciu 14 ognisk ptasiej grypy na Warmii i Mazurach trzeba było zlikwidować i poddać utylizacji, to ponad 173 tysięcy sztuk.