Policjanci z Warmii i Mazurach na Polach Grunwaldu
Obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem to czas intensywnych przygotowań również dla policjantów. W tym czasie, ze względu na konieczność zabezpieczenia porządku podczas tak ważnej dla regionu imprezy, zmienia się sposób pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Do patroli umundurowanych dołączają służby kryminalne, a oprócz miejscowych policjantów do zabezpieczenia tej imprezy dołączają siły z Oddziału Prewencji Policji, Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie oraz policjanci z sąsiednich powiatów. Podczas policyjnego zabezpieczenia obchodów rocznicy bitwy grunwaldzkiej służbę pełnić będą również funkcjonariusze na motocyklach.
Choć główne atrakcje przewidziane są na sobotę (16 lipca), to już w środę (13 lipca) w sali nowego muzeum na Polach Grunwaldzkich odbyło się ostatnie, generalne spotkanie służb oraz organizatorów obchodów 612. Rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pogoda długoterminowa na sierpień i wrzesień 2022. Co z wakacjami?! IMGW zdradza szczegóły
Wielkie święto pod Grunwaldem. Utrudnienia w ruchu
Aby ułatwić dojazd i wyjazd z rejonu Pól Grunwaldzkich zostanie zmieniona organizacja ruchu na drogach w tym rejonie. Zmiany te obowiązywać będą od soboty (16 lipca) od godz. 6 do niedzieli (17 lipca) do godz. 6 i będą polegać na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na drogach wokół Pól Grunwaldzkich.
Do miejsca inscenizacji bitwy będzie można dojechać kilkoma trasami:
- dojazd do miejscowości Stębark drogą wojewódzką 537 od miejscowości Pawłowo i drogi krajowej 7 Gdańsk – Warszawa - tą trasą zmierzają goście od strony Warszawy oraz Olsztyna.
- dojazd do miejscowości Frygnowo drogą wojewódzką 542 od miejscowości Rychnowo i drogi krajowej 7, dalej drogą powiatową 1261 N do Grunwaldu - trasa wykorzystywana przez zmierzających od strony Gdańska i Ostródy w miejscowości Frygnowo dołącza szlak wiodący drogą wojewódzką 537 od strony Lubawy i Iławy, dojazd do miejscowości Samin drogą wojewódzką 542 od strony Działdowa, dalej drogą powiatową 1266 N w okolice Grunwaldu.
Główny ruch dojazdowy (oraz wyjazdowy po zakończonej imprezie) odbywać się będzie następującymi odcinkami dróg:
- drogi wojewódzkiej 537 Lubawa – Frygnowo oraz Stębark – Pawłowo,
- drogi wojewódzkiej 542 Rychnowo – Frygnowo oraz Samin – Działdowo,
- drogi powiatowej 1261 N Frygnowo – Grunwald, drogi powiatowej 1266 N Samin –Grunwald.
Jak w latach ubiegłych, na trasie Grunwald – Łodwigowo – Stębark – Grunwald będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Będą informowały o tym tablice ustawione w tych miejscowościach. Przy tej trasie zlokalizowana jest większość parkingów - głównie w okolicy Pól Grunwaldu, ale także w miejscowości Stębark.
SPRAWDŹ: Prawo jazdy miał prawie rok. Stracił je po brawurowej jeździe
Informacje dla kierowców i pieszych
Mundurowi apelują do wszystkich przyjezdnych o bezwzględne stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów oraz inne uprawnione osoby kierujące ruchem, a także do znaków drogowych i wyznaczonych objazdów.
Policjanci przypominają, że auta należy parkować wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Organizatorzy zapewniają kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i około 100 miejsc parkingowych dla autokarów. Przestrzeganie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ułatwi poruszanie się innym uczestnikom uroczystości, w tym również służbom ratowniczym oraz pieszym. Proponujemy parkować samochody na parkingach najbliższych do kierunku wyjazdu.
Pieszym uczestnikom ruchu mundurowi przypominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Wzywamy do korzystania ze specjalnie przygotowanych i wydzielonych traktów. Trakty dla pieszych będą prowadziły nie tylko od parkingów do Pól Grunwaldzkich. Będą wyznaczone również od miejscowości Stębark w kierunku miejscowości Łodwigowo i Grunwald.
Podczas tak dużej imprezy pojawia się również ryzyko zagubienia się dziecka. W tłumie wystarczy tylko chwila, aby zniknęło nam ono z oczu. Taka sytuacja jest szczególnie stresująca dla rodziców, ale przede wszystkim dla zagubionego dziecka. Policjanci, pracownicy ochrony, czy też zwykli ludzie często mają trudność z porozumieniem się z maluchami, gdyż często są one zapłakane, roztrzęsione i przede wszystkim przerażone. Bardzo pomocne w takich sytuacjach mogą być opaski, które zakłada się dziecku przed podróżą. Umieszcza się na nich dane kontaktowe, takie jak numer telefonu rodziców, imię i nazwisko dziecka, adres.
W imprezie uczestniczyć będzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przy tak dużej liczbie uczestników trzeba być bardzo rozważnym. Z doświadczeń wynika, że głównym zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże kieszonkowe. Dlatego policjanci proszą o odpowiednie zabezpieczenie dokumentów, pieniędzy, kluczy do mieszkań czy samochodów, aby ich nie zgubić i żeby nie stały się przedmiotami kradzieży.
ZOBACZ TEŻ: Nie tylko jeziora. Zabytki Olsztyna, które trzeba zobaczyć! Zdjęcia
Polecany artykuł: