Grunwald

i

Autor: Pixabay Po dwuletniej przerwie wraca rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem.

Rycerze wracają na pola Grunwaldu. Pierwsza taka inscenizacja od czasów pandemii

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, na pola pod Stębarkiem (warmińsko-mazurskie) powraca inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. W widowisku, które odbędzie się w sobotę (16 lipca), ma wziąć udział od 1 tys. do 1,2 tys. rekonstruktorów a organizatorzy spodziewają się 30 tys. widzów.

Henryk Kacprzyk, prezes fundacji Grunwald, organizator wykonawczy przedsięwzięcia podał, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 impreza, która przyciąga ludzi z całego kraju, odbędzie się w sobotę (16 lipca). - Pandemia przez dwa lata uniemożliwiła nam przeprowadzenie plenerowej inscenizacji na taką skalę jak w poprzednich latach. Były namiastki takie jak turnieje czy pokazy rycerskie. Ale w tym roku inscenizacja odbędzie się w normalnej formie. Weźmie w niej udział od 1 tys. do 1,2 tys. członków bractw rycerskich. Spodziewamy się 30 tys. widzów, którzy będą obserwować widowisko- powiedział prezes Kacprzyk. Przypomniał, że będzie to 25. inscenizacja bitwa, choć bractwa rycerskie przyjeżdżały pod Grunwald dużo wcześniej.

Wraca rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem. Bez Ukraińców i Rosjan

Kapcrzyk zapewnił, że organizatorzy są logistycznie przygotowani do Dni Grunwaldu, które potrwają od środy do niedzieli (13-17 lipca), a ich ukoronowaniem będzie inscenizacja bitwy z 1410 roku. - W czasie Dni Grunwaldu może nas odwiedzić 50 tysięcy widzów. W osadzie rycerskiej zamieszka 3 tys. rekonstruktorów - podał Kacprzyk. Wskazał, że na polach zorganizowane będą parkingi, a ruch samochodów będzie organizowany tak, aby przebiegał sprawnie.

- Cieszymy się na przyjazd widzów. Ludzie są spragnieni odpoczynku w plenerze. Widać, że ruch turystyczny, krajowy jest spory zwłaszcza w weekendy. A my proponujemy publiczności imprezę, która ma charakter rodzinny i wielopokoleniowy. Każdy znajdzie coś dla siebie: dzieci - rozrywkę, miłośnicy historii - widowisko. Mamy stałych bywalców, którzy zjawiają się co roku - dodał Kacprzyk.

Wiadomo, że oprócz polskich rekonstruktorów przyjadą członkowie bractw rycerskich z pobliskiej Litwy oraz Europy Zachodniej. Nie będzie uczestników z Ukrainy. - Uczestnicy z Rosji nie zostaną przyjęci z wiadomych względów - podał Kacprzyk.

CZYTAJ TEŻ: Więcej pociągów z Olsztyna do Warszawy. Prezes PKP podał datę

Bitwa pod Grunwaldem. Wielki piknik rycerski

Oprócz inscenizacji, która odbędzie się w sobotnie popołudnie, widzowie będą mogli na grunwaldzkich polach oglądać jarmark z produktami nawiązującymi do średniowiecznych wyrobów. Będą też inne stoiska handlowe i kulinarne. Ci, którzy chcą przez kilka dni cieszyć się atmosferą pikniku w stylu średniowiecznym, mogą znaleźć nocleg na polu namiotowym i caravaningowym.

Podczas Dni Grunwaldu odbywać się będą turnieje łucznicze, Mistrzostwa Polski Miecza Długiego, Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej czy Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych oraz Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego. Będzie można posłuchać koncertów muzyki dawnej. Na piątek (15 lipca) na godz. 17 zaplanowano próbę generalną inscenizacji, a w sobotę (16 lipca) członkowie bractw rycerskich o godz. 14. wyjdą na pole, gdzie godzinę później "stoczą" bitwę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pielgrzymi ruszyli z Kętrzyna do Wilna. Najstarsza uczestniczka ma 84 lata

Sonda
Czy odwiedziliście kiedyś Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku?
Gen. Różański: Rosja może ponieść globalną porażkę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają