Sinice w Olsztynie

i

Autor: OSiR Olsztyn Sinice nad jeziorem Ukiel w Olsztynie.

Zakaz kąpieli

Sinice w jeziorze nie odpuszczają. Kąpielisko w Olsztynie zamknięte

2022-07-27 10:02

Sinice w Olsztynie nie odpuszczają. Kąpielisko miejskie nad jeziorem Ukiel nadal pozostaje zamknięte. Miejscowy OSiR przedłużył zakaz kąpieli, na plaży wciąż widnieje czerwona flaga. Badanie wody miało być przeprowadzone we wtorek (26 lipca), ale zakwity sinic są doskonale widoczne na wodzie, więc badanie zaplanowano na czwartek (28 lipca).

Sinice w Olsztynie. Czerwona flaga i zakaz kąpieli na plaży miejskiej

Kąpiel nad jeziorem Ukiel w Olsztynie wciąż niemożliwa. Wszystko przez sinice. Na plaży miejskiej wciąż widnieje czerwona flaga, oznaczająca zakaz kąpieli. Sinice w Olsztynie są widoczne już od kilku dni. Doskonale widać je gołym okiem, więc miejscowy OSiR przedłużył zakaz kąpieli na plaży. We wtorek (26 lipca) woda z jeziora Ukiel miała zostać przebadana, jednak doskonale widoczne zakwity sinic sprawiły, że OSiR zdecydował się przełożyć badanie na czwartek (28 lipca). Aktualne informacje o kąpieliskach - w tym oceny jakości wody - można znaleźć na stronie portalu internetowego "Serwis Kąpieliskowy" prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mazury. Drożyzna odstrasza turystów? "Tak źle nie było od 30 lat, ludzi nie stać"

Sinice - co to jest? Dlaczego są groźne?

Sinice to w rzeczywistości cyjanobakterie - bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Jak informuje GIS, większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Oznacza to, że mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników.

Czy sinice są groźne dla ludzi? Problem pojawia się, gdy następuje zakwit sinic. - Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - informuje GIS.

Jak wyglądają sinice?

Jak wyglądają sinice? Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny.

CZYTAJ TEŻ: Student-zwyrodnialec tłukł Oliwię przed domem. Odpowie za próbę zabójstwa

Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?
Łodzie szorują po dnie. Rekordowo niski stan wody w Wiśle

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają