Sinice w Olsztynie

i

Autor: OSiR Olsztyn Sinice nad jeziorem Ukiel w Olsztynie.

Zakaz kąpieli

Sinice w Olsztynie. Kąpieliska nad jeziorem Ukiel zamknięte

Sinice w Olsztynie zmusiły władze Olsztyna do zamknięcia obu kąpielisk i wodnego placu zabaw w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Kąpieliska i plac są zamknięte do odwołania. Informację przekazał Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie. W komunikacie podano, że na kąpieliskach nad Ukielem wywieszono czerwoną flagę i obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli, a decyzję podjęto w uzgodnieniu z sanepidem.

Kto chciał w najbliższym czasie wykąpać się nad jeziorem Ukiel, ten musi poczekać. Wszystko przez sinice. - Prosimy nie wchodzić do wody, kontakt z sinicami to zagrożenie zdrowia - podkreślono w komunikacie. OSiR poinformował również, że nadal czynne jest kąpielisko na jeziorze Skanda w Olsztynie.

Według danych służb sanitarnych, w woj. warmińsko-mazurskim w tym sezonie kąpielowym uchwałami rad gmin wyznaczono 42 kąpieliska. Od wtorku (19 lipca) obowiązuje tymczasowy zakaz kąpieli w kąpielisku nad Jeziorem Miejskim w Nidzicy, w związku z "wystąpieniem sytuacji wyjątkowej", tj, zanieczyszczeń na powierzchni wody. Po przeprowadzeniu kontroli wizualnej stwierdzono tam "obecność zielonych, białych smug na całej powierzchni wody w kąpielisku", a nadzór sanitarny pobrał próbki wody do badań.

Aktualne informacje o kąpieliskach - w tym oceny jakości wody - można znaleźć na stronie portalu internetowego "Serwis Kąpieliskowy" prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

CZYTAJ TEŻ: Nawet 39°C w cieniu, a potem totalne załamanie pogody. Gwałtowne burze i gradobicia to nie wszystko [Prognoza]

Sinice - co to jest? Dlaczego są groźne?

Sinice to w rzeczywistości cyjanobakterie - bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Jak informuje GIS, większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Oznacza to, że mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników.

Czy sinice są groźne dla ludzi? Problem pojawia się, gdy następuje zakwit sinic. - Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - informuje GIS. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny.

ZOBACZ KONIECZNIE: Sinice w Bałtyku zaatakowały w lipcu! Zamknięte kąpieliska nad morzem. Mapa sinic 2022 pokazuje, gdzie jest zakaz kąpieli [Mapa kąpielisk GIS]

Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?
Medialna wojna Antka Królikowskiego i Joanny Opozdy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają