Bracia pili alkohol. Później doszło do brutalnej zbrodni
Sprawa dotyczyła zdarzenia, do którego doszło w dniu 6 listopada 2021 r. na terenie jednej z posesji w Szczytnie. - Według ustaleń śledczych, Tomasz S., działając z zamiarem ewentualnego pozbawienia życia swojego brata, miał zadać mu liczne, o znacznej sile, uderzenia rękoma i kopnięcia nogami w głowę - mówi Adam Barczak, rzecznik prasowy ds. karnych w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Następnie oskarżony miał wywlec z mieszkania nieprzytomnego i krwawiącego brata i pozostawić go na mrozie na zewnątrz przed wejściem do budynku, gdzie nastąpił zgon mężczyzny. Pokrzywdzony zmarł w wyniku utraty krwi z obrażeń głowy oraz wychłodzenia organizmu. Obaj mężczyźni przed tym tragicznym zdarzeniem mieli pić alkohol.
Proces Tomasza S. rozpoczął się 12 sierpnia 2022 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Oskarżony w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień, wobec tego sąd odczytał jego wyjaśnienia z postępowania przygotowawczego. Tomasz S., odpowiadając na pytania sądu, przyznał się jedynie do pobicia brata, ale nie do dokonania jego zabójstwa.
Sąd skazał Tomasza S. "Błahy powód"
Przewód sądowy w tej sprawie został zamknięty 25 października 2022 r. Prokurator w mowie końcowej zawnioskował o wymierzenie oskarżonemu kary 15 lat pozbawienia wolności. Wyrok zapadł jeszcze tego samego dnia. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał Tomasza S. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazał go za to na karę 13 lat pozbawienia wolności. - Decyzją sądu oskarżony będzie odbywał tę karę w systemie terapeutycznym. Ponadto, sąd orzekł wobec oskarżonego środek zabezpieczający w postaci terapii uzależnień - wyjaśnia Adam Barczak.
Sąd w ustnym uzasadnieniu tego wyroku wskazał, że okolicznościami obciążającymi oskarżonego było m.in. działanie pod wpływem alkoholu i dokonanie zabójstwa brata z błahego powodu. Z kolei, jako okoliczności łagodzące wymiar kary sąd uwzględnił dotychczasową niekaralność oskarżonego, jego częściowe przyznanie się do winy oraz działanie w zamiarze ewentualnym.