Wojsko - zdj. ilustracyjne

i

Autor: maciekde / Pixabay Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji, skazujący Krzysztofa W. za nieumyślne spowodowanie śmierci pracownika ochrony jednostki wojskowej w Orzyszu.

ŚMIERTELNE postrzelenie w koszarach! Sąd podjął decyzję ws. dramatu w Orzyszu

2020-03-02 14:45

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji, skazujący Krzysztofa W. na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata za nieumyślne spowodowanie śmierci pracownika ochrony jednostki wojskowej w Orzyszu.

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe w październiku 2018 r. przesłała do Sądu Rejonowego w Piszu akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi W. podejrzanemu o nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka (tj. o czyn z art. 155 kk).

Zarzut dotyczył zdarzenia, które miało miejsce 30 listopada 2017 roku na terenie jednostki wojskowej w Orzyszu podczas czynności przygotowawczych związanych z przejęciem ochrony kompleksu koszarowego na posterunkach wartowniczych.

W ocenie prokuratora Krzysztof W. wskutek nieostrożnego obchodzenia się z bronią pobraną z magazynu miał doprowadzić do niekontrolowanego wystrzału i postrzelenia innego pracownika, który zmarł na skutek doznanych obrażeń klatki piersiowej i lewej kończyny górnej

- Proces Krzysztofa W. rozpoczął się 20 grudnia 2018 r. przed Sądem Rejonowym w Piszu i toczył się za zamkniętymi drzwiami. Sąd uznał, że jawność rozprawy mogłaby naruszyć ważny interes prywatny osoby pokrzywdzonej w tej sprawie. Oskarżony w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do zarzucanego czynu i złożył wyjaśnienia - mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd Rejonowy w Piszu 30 października ubiegłego roku uznał Krzysztofa W. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazał go za to na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat tytułem próby. Sąd orzekł od oskarżonego także środek kompensacyjny w postaci nawiązki w kwocie 20 tys. zł na rzecz oskarżycielki posiłkowej oraz dwóch nawiązek w kwocie po 10 tys. zł na rzecz każdego z jej małoletnich synów.

Obrońca oskarżonego wniósł apelację od powyższego rozstrzygnięcia. Sąd Okręgowy w Olsztynie w poniedziałek (2 marca) utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji, uznając zarzuty zawarte w apelacji za niezasadne. Motywy ustne wyroku sądu drugiej instancji również były objęte wyłączeniem jawności. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Test dla żołnierzy w Radomiu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki