Dobre Miasto: policjant potrącił motocyklistę
Prokuratura Rejonowa w Giżycku pod koniec ubiegłego roku skierowała do Sądu Rejonowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Karolowi S., funkcjonariuszowi policji podejrzanemu o niedopełnienie obowiązków służbowych i spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.
Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło 22 kwietnia 2019 r. w Dobrym Mieście niedaleko Olsztyna. Według ustaleń prokuratury Karol S. wraz z innym policjantem pełnił w tym dniu służbę w nieoznakowanym radiowozie, którym kierował.
Policyjny pościg za motocyklistą skończył się tragicznie
Ok. godz. 16 funkcjonariusze zauważyli wyjeżdżający ze stacji paliw motocykl typu Cross bez tablic rejestracyjnych, po czym postanowili zatrzymać go do kontroli. Karol S. włączył sygnały dźwiękowe i świetlne i ruszył za nim w pościg. Jednak motocyklista nie reagował na te sygnały, natomiast Karol S. kontynuował pościg.
Obydwa pojazdy poruszały się z prędkością ponad 100 km/h. W pewnym momencie pościg przeniósł się na drogę szutrową, gdzie Karol S. miał nie zachować szczególnej ostrożności i nie utrzymać odstępu niezbędnego do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
W efekcie przód radiowozu uderzył w tylne koło motocykla, co w konsekwencji spowodowało upadek motocyklisty i jego śmierć.
Polecany artykuł:
Policjant potrącił motocyklistę. Oskarżony nie przyznaje się do winy
Proces w tej sprawie rozpoczął się 18 sierpnia 2020 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Karol S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, w których wskazał m.in., że podczas pościgu jego zamiarem nie było uderzenie w motocykl, lecz wyprzedzenie motocyklisty w możliwie dogodnym miejscu i zajechanie mu drogi w celu spowolnienia i zatrzymania tego pojazdu.
Oskarżony wyjaśniał, że kiedy w pewnym momencie pomiędzy radiowozem a motocyklem raptownie zmniejszyła się odległość, próbował wyhamować auto, ale niestety nie udało mu się uniknąć zderzenia.
Sąd w pierwszym dniu procesu przesłuchał ośmiu świadków i dwóch biegłych z zakresu rekonstrukcji wypadków oraz oceny stanu technicznego pojazdu.
- W trakcie rozprawy strony złożyły wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu użycia i wykorzystania środków przymusu bezpośredniego oraz taktyki i techniki interwencji policyjnej. Strony złożyły taki wniosek na okoliczność ustalenia poprawności zachowania załogi radiowozu w trakcie całego zdarzenia - mówi Wacław Bryżys, p.o. Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Sąd rozpozna powyższy wniosek na posiedzeniu, którego termin wyznaczył na 21 sierpnia 2020 r. o godz. 8.30.