Agnes Trawny wyjechała do Niemiec. Teraz walczy o ziemię
Agnes Trawny urodziła się w 1938 r. w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie). Pochodzi z bogatej rodziny. Przed wojną rodzice kobiety mieli ponad 80 hektarów ziemi. W 1977 r. Agnes Trawny – tak jak wielu Mazurów – wyjechała na stałe do Niemiec, pozostawiając swoje nieruchomości w Polsce. Propaganda PRL określała Mazurów mianem "Niemców", przez co spotykali się oni z wrogością sąsiadów. Agnes Trawny do dziś mieszka w Niemczech, tak jak jej dzieci.
CZYTAJ TEŻ: Wierni omijali kościoły szerokim łukiem jeszcze przed koronawirusem. Warmia i Mazury krainą bezbożników?
Proces w trybie korespondencyjnym. Winny koronawirus
Trawny pozostawiła ziemię, którą przejął Skarb Państwa, a następnie sprzedał. Agnes Trawny wniosła do olsztyńskiego sądu pozew o zapłatę 700 tysięcy złotych. Stało się to pod koniec ubiegłego roku. Proces nie mógł rozpocząć się w tradycyjnej formie z powodu epidemii koronawirusa, dlatego Sąd Okręgowy w Olsztynie prowadzi sprawę w trybie korespondencyjnym.
Rzecznik olsztyńskiego sądu Olgierd Drąbowski-Żegalski poinformował PAP, że do 16 grudnia sąd oczekuje na zeznania Agnes Trawny, opatrzone jej oryginalnym podpisem, ponieważ w ostatnim czasie zeznania te wpłynęły do sądu jako kopia. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szpital tymczasowy w Szczytnie. Ilu pacjentów w nim przebywa?
Agnes Trawny odzyskała las i gospodarstwo
Agnes Trawny odzyskała już gospodarstwo i las w miejscowości Narty pod Szczytnem, które Skarb Państwa przejął, gdy ona w 1977 roku wyjechała do Niemiec. Sądowa batalia o ojcowiznę trwała wiele lat. Sprawa budziła kontrowersje, ponieważ w Nartach mieszkały dwie rodziny pracowników gospodarstw leśnych. Dom został zwolniony, a Agnes Trawny zburzyła go.
Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce na swiecsie.se.pl.