Ważne wskazówki

Tego nie rób psu w czasie upału, bo zrobisz mu wielką krzywdę! Zwierzęta o jasnej sierści szczególnie zagrożone

2023-07-21 13:15

Mamy środek lata. Temperatura często przekracza 30 stopni Celsjusza. Skwar i duchota męczą ludzi, ale ciężkie chwile przeżywają wówczas także psy. Jak pomóc czworonogom w chwilach, kiedy żar leje się z nieba? Zapytaliśmy o to lekarza weterynarii. Pani doktor wskazała na dwa błędy, które większości z nas wydają się być właściwym zachowaniem.

Jak pomóc psu podczas upału? Weterynarz radzi. Wielu z nas popełnia ten błąd

Anna Połocka-Teperek jest lekarzem weterynarii i specjalnie dla czytelników "Super Expressu" udzieliła kilku porad, jak postępować z psem podczas upału i jak pomóc przetrwać zwierzakom w ekstremalnych temperaturach. Skwar nie tylko dokucza ludziom, ale też zwierzętom. Przed wyjściem na spacer zabezpieczmy swojego zwierzaka. Lekarz weterynarii dzieli się z nami ważnymi poradami. Kilka z nich poniżej:

  • W czasie upałów powinniśmy dosyć często wymieniać naszym pupilom wodę do picia. Woda powinna być świeża, najlepiej w temperaturze pokojowej. W celu wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej możemy do wody dodawać specjalne preparaty z elektrolitami dostępne w gabinetach weterynaryjnych oraz sklepach zoologicznych.

  • Zwierzęta mogą korzystać z kąpieli w jeziorach, rzekach,ale w ilości zdroworozsądkowej. Zbyt częste kąpiele jeziorne czy nurkowanie w takiej wodzie może doprowadzić do stanów zapalnych skóry i uszu,a to wiąże się z wizytą u specjalisty i leczeniem
  • W upale, wyprowadzajmy psa rano i wieczorem, np. przed pracą i przed pójściem spać.
  • Nie wolno zostawiać psa w samochodzie. To może doprowadzić do jego śmierci!
  • Zwierzęta o jasnej sierści oraz nagie są bardziej narażone na promieniowanie ultrafioletowe, co może skutkować poparzeniem skóry czy rozwinięciem się skórnych form nowotworzenia - w takim przypadku można zabezpieczać je specjalnymi kremami z filtrem.

A co robić, gdy nasz pies przegrzeje się na słońcu? W momencie gdy dojdzie do przegrzania lub udaru cieplnego powinniśmy zwierzaka owinąć w mokrym ręczniku schłodzonym wodą i jak najszybciej udać się do gabinetu weterynaryjnego - to stan zagrażający życiu zwierzęcia. Więcej porad, jak postępować z psem podczas upału, znajdziecie w materiale wideo.

QUIZ. Przysłowia ze zwierzętami. Orły zdobędą minimum 12/15
Pytanie 1 z 15
Zaczynamy! Kto harcuje, gdy nie ma kota?
Weterynarz- Zadbaj o swojego psa podczas upałów
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki