Ciekawostki

To najstarszy wieżowiec w Olsztynie. Od początku nazywany był pechowym

2023-10-24 14:59

Przechodząc ul. Grunwaldzką w Olsztynie, wielu mieszkańców nie zwraca uwagi na zabudowania. Okazuje się jednak, że tuż przy moście Św. Jana stoi najstarszy olsztyński wieżowiec. Ma on zaledwie 6 pięter, jednak gdy powstawał budynki w mieście, były znacznie niższe. Blok ma bardzo ciekawą historię. Od początku nazywany był pechowym.

To najstarszy olsztyński wieżowiec. Ma tylko 6 pięter

Wielu mieszkańców Olsztyna wychodząc ze Starego Miasta nie zwraca uwagi na zabudowania, które stoją tuż przy moście Św. Jana Nepomucena, w pobliżu Łyny. Przy ul. Grunwaldzkiej znajdują się głównie stare kamienice, wiele z nich jest zniszczonych. Jednak znajduje się tam najstarszy wieżowiec miasta. Ma zaledwie 6 pięter, ale na tamte czasy był to ewenement, bo w latach 50. i 60. minionego wieku budowano głównie budynki, które miały od dwóch do czterech pięter.

Blok przy ul. Grunwaldzkiej 2 ma fascynującą historię. Od początku był nazywany pechowym.

Pechowy wieżowiec przy ul. Grunwaldzkiej. Dochodziło do licznych usterek

Blok został oddany 17 sierpnia 1962 r., jednak pojawiły się komplikacje, przez co był nazywany pechowym. Budowie towarzyszyły licznie niedogodności. Architekt miejski odmówił przyjęcia budynku, więc lokatorzy nie mogli się do niego wprowadzić. Jednak blok chciano jak najszybciej oddać lokatorom. Gdy już zamieszkali w nim pierwsi mieszkańcy, blok wciąż „dawał im się we znaki”, o czym świadczy pewna anegdota. Na parterze, zarówno wtedy, jak i teraz, znajdują się pawilony usługowe. W jednym z salonów fryzjerskich zimą, gdy mrozy dochodziły do -20 stopni Celsjusza, popękały grzejniki. Woda najpierw zalała piwnice, a następnie popłynęła do pobliskiej Łyny. Ludzie nie mieli ogrzewania i marzli. Pojawiały się również problemy z wodociągami i instalacjami, z którymi lokatorzy musieli sobie radzić.

W ostatnich latach wieżowiec przeszedł renowację. 16 stycznia 2021 r. zakończyły się prace przy budynku. Odnowiona została m.in. elewacja.

Blok to zapowiedź „nowej ery” w Olsztynie

Pierwsza modernizacja miasta miała miejsce w latach 70. XIX wieku, w czasie wojen światowych oraz tuż po nich nastąpiła stagnacja. Początek „nowej ery” w Olsztynie miał miejsce w latach 60. XX wieku. Wieżowiec ten był zwiastunem kolejnej modernizacji. W 1963 r. reaktywowano Browar „Jurand”, a do końca lat 60. wybudowano dwa szpitale, odnowiono centrum miasta, a w 1967 r. otwarto Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych, co dało kolejny impuls do rozwoju. Powstały Olsztyńskie Zakłady Graficzne, a już w 1973 r. w Olsztynie mieszkało 100 tys. mieszkańców.

W latach 70. najpierw na osiedlu Kormoran, a następnie m.in. na Nagórkach zaczęły powstawać wyższe budynki, także popularne w latach komuny 11-piętrowe wieżowce i blok przy ul. Grunwaldzkiej stracił miano najwyższego. Jednak nie zmienia to faktu, że przez kilkanaście lat był najwyższym budynkiem w mieście.

Protest spółdzielców z Olsztyna ZABIJAJĄ ICH CENY ZA CIEPŁĄ WODĘ

Tak obecnie wygląda najstarszy wieżowiec Olsztyna

Źródło: To najstarszy wieżowiec w Olsztynie. Od początku nazywany był pechowym [ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają