Mikołajki

i

Autor: Pixabay Mikołajki na Mazurach - zdj. ilustracyjne.

Sinice na Mazurach

Turyści na Mazurach będą niepocieszeni. Sinice na jeziorze w popularnym kurorcie

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mrągowie wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli z uwagi na zakwit sinic w kąpielisku na Jeziorze Mikołajskim przy ul. Okrężnej w Mikołajkach. Informację przekazał warmińsko-mazurski sanepid.

Sinice w Mikołajkach

Z komunikatu zamieszczonego na stronie wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej wynika, że decyzję podjęto, uwzględniając ocenę wizualną jakości wody na kąpielisku. Z kolei na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS podano jedynie, że woda jest "nieprzydatna do kąpieli ze względu na inne wymagania".

Komunikat o obowiązującym do odwołania zakazie kąpieli na plaży miejskiej z powodu sinic, opublikowało w środę (17 sierpnia) na swojej stronie miasto Mikołajki. W komunikacie przypomniano, że kąpiel w wodzie o dużym stężeniu sinic może być niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ niektóre sinice produkują toksyny. Kąpiel w takiej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie, wymioty, biegunkę czy gorączkę. Przypomnijmy, że według danych służb sanitarnych, w woj. warmińsko-mazurskim w tym sezonie kąpielowym uchwałami rad gmin wyznaczono 42 kąpieliska.

- Czerwona flaga zawisła na kąpielisku nad Jeziorem Mikołajskim. Badanie Sanepidu wskazuje na pojawienie się sinic. Z tego powodu do odwołania na plaży miejskiej w Mikołajkach obowiązuje zakaz kąpieli - przekazał z kolei w mediach społecznościowych burmistrz tego miasta Piotr Jakubowski.

Przypomnijmy, że niedawno przez kilkanaście dni sinice uniemożliwiały kąpiel na plaży miejskiej w Olsztynie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sinice w Olsztynie. Kąpieliska nad jeziorem Ukiel zamknięte

Robert Karaś to prawdziwy Robocop! Polak walczy na dystansie 10-krotnego IronMana

Sinice - co to jest? Dlaczego są groźne?

Sinice to w rzeczywistości cyjanobakterie - bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Jak informuje GIS, większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Oznacza to, że mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników.

Czy sinice są groźne dla ludzi? Problem pojawia się, gdy następuje zakwit sinic. - Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - informuje GIS.

Jak wyglądają sinice?

Jak wyglądają sinice? Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 47-latek nagle zniknął pod wodą! Tragedia pod Olsztynem

Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki