Leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy

i

Autor: Lasy Państwowe Olsztyn Od czwartku (15 kwietnia), po zimowej przerwie leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy.

Tysiąc gatunków drzew i krzewów w jednym miejscu. Leśne arboretum w Kudypach otwarte dla zwiedzających

2021-04-15 11:51

Od czwartku (15 kwietnia), po zimowej przerwie leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy (woj. warmińsko-mazurskie) jest już dostępne dla zwiedzających. Prezentowane tam kolekcje drzew i krzewów liczą około tysiąca gatunków i odmian. Arboretum czynne jest codziennie w godz. 9-18. Podczas zwiedzania obowiązuje zachowanie tzw. dystansu społecznego.

Jak poinformowała PAP Paulina Rutkowska z nadleśnictwa Kudypy, w leśnym ogrodzie widać już oznaki wiosny; pierwsze kwitnące drzewa oraz rośliny zielne - przylaszczki i zawilce.

Na razie nie można natomiast zobaczyć tzw. niebieskich żab, cieszących się co roku ogromnym zainteresowaniem turystów. To żyjące w leśnych bagienkach i oczkach wodnych żaby moczarowe, których samce w czasie godów przybierają intensywną błękitną barwę. Według Rutkowskiej zwykle widać je w pierwsze słoneczne dni wiosny, więc trzeba poczekać na poprawę pogody, która spodziewana jest w najbliższy weekend.

Założone w 1989 r. arboretum w Kudypach to leśny ogród botaniczny, który poza kolekcjonowaniem roślin, zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą.

Do utworzenia arboretum w tym nadleśnictwie przyczyniły się huraganowe wiatry, które w latach 80. wywróciły część drzew znajdujących się w drzewostanie nasiennym. Na osłabienie drzewostanu wpłynął dodatkowo spadek poziomu wód gruntowych, powstanie naturalnych luk i szkodniki wtórne. W to miejsce powstał ogród botaniczny.

W zajmującym powierzchnię 15 ha arboretum poza tzw. lasem naturalnym można zobaczyć dział flory polskiej z 300 gatunkami odmian rodzimych drzew i krzewów oraz kolekcję 700 gatunków i odmian drzew występujących w lasach.

Dostępne jest również lapidarium geologiczne, tj. kolekcja kamieni i głazów narzutowych z terenu Warmii i Mazur, a także kącik pszczelarza i eksponaty historyczne związane z pracą leśników.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczytno: Młoda kobieta zamówiła buty online. NIE UWIERZYSZ, co było w paczce!

Ciekawostki o Mazurach. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Ile jest jezior na Mazurach?
dr Jacek Nasiłowski: 1/3 testów na covid-19 daje fałszywy wynik [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki