Nowy budynek na UWM w Olsztynie
Nowy budynek będzie mieć około 700 m2 powierzchni. Jego bryła będzie częściowo 1-piętrowa, a częściowo parterowa. Znajdą się w nim 4 stanowiska dla samochodów – busów w pełni przystosowane do specyfiki pracy. Będą ogrzewane i klimatyzowane, ze względu na leki przechowywane w samochodach.
Przewidziano w nim pomieszczenia do przygotowania sprzętu, podręczne laboratorium, magazyny, pomieszczenia administracyjne i socjalne dla dyżurujących lekarzy, a także dla studentów, którzy będą odbywać w poliklinice staże kliniczne.
Stacja zostanie wyposażona w 2 busy. Każdy z nich otrzyma przenośny aparat RTG. Znajdą się w nich również ultrasonograf z Dopplerem do mierzenia przepływu krwi oraz analizator biochemiczny, w który na miejscu będzie badać krew zwierząt, co bardzo skróci czas diagnozowania i przyśpieszy leczenie. Trzeci pojazd to pojazd specjalistyczny do przewozu dużych zwierząt na zabiegi chirurgiczne do polikliniki, bo nie wszystko da się zrobić na miejscu w gospodarstwie.
- Nowa wyjazdowa poliklinika znacznie zwiększy możliwości realizacji badań naukowych w obszarze nauk klinicznych. Bowiem tylko poprzez wizyty w gospodarstwach możliwe jest zbieranie danych na temat skuteczności nowych metod profilaktycznych, efektywności diagnostyki, przebiegu chorób oraz analizy efektywności procedur leczniczych - wyjaśnia prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.
Ile kosztować będzie nowa siedziba polikliniki UWM?
Koszt obiektu to ok. 6 mln zł bez wyposażenia (jest to wkład własny UWM). Resztę potrzebnych środków uczelnia ma zagwarantowaną z projektu „Innowacyjność technologii żywności wysokiej jakości” finansowanego ze środków RPO Warmia Mazury na lata 2014-20.