Mikołaj Kopernik wiele lat swojego życia spędził na Warmii. Od 1507 roku na stałe pomagał w Lidzbarku Warmińskim swojemu wujowi Łukaszowi Watzenrode. Był on biskupem warmińskim. Ostatnie lata swojego życia spędził we Fromborku, gdzie zmarł w grudniu 1542 r.
Kopernik mieszkał też w Olsztynie. Słynny astronom dwukrotnie był bowiem w tym mieście administratorem kapituły, najpierw w latach 1516-1519, a potem 1520-1521. To właśnie w stolicy woj. warmińsko-mazurskiego Mikołaj Kopernik rozpoczął pisanie swojego najwybitniejszego dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich").
- Mamy to szczęście, że w olsztyńskim zamku zachował się jedyny oryginalny przyrząd astronomiczny Mikołaja Kopernika, tablica do obserwacji pozornego ruchu słońca - mówi doktor Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur. - To tutaj zaczął pisać swoje słynne dzieło. Zatytułował je "O obrotach...", a nie tak jak uczymy się w podręcznikach. Dalszą część tytułu dodał drukarz z Norymbergi.
Nic więc dziwnego, że jednym z symboli Olsztyna jest pomnik Mikołaja Kopernika na olsztyńskiej starówce. Turyści z całego świata odwiedzający miasto robią sobie zdjęcia z podobizną znanego astronoma. Niepisana tradycja głosi wręcz, że każdy kto choć raz przyjechał do Olsztyna, musi mieć zdjęcie "z Kopernikiem".
Dzień Nauki Polskiej ku czci Kopernika
Urodzinom Mikołaja Kopernika jest też poświęcony Dzień Nauki Polskiej, nowe polskie święto państwowe obchodzone 19 lutego. Święto to nie jest dniem wolnym od pracy. W Olsztynie obchody nowego święta rozpoczną się o godz. 17 w planetarium. Obiekt otwarto w 1973 r. w dniu 500. urodzin słynnego astronoma. W Olsztynie Kopernik ma też swoją ulicę, popiersie, szkoły i szpital swojego imienia.
Co czeka na nas w planetarium podczas obchodów urodzin Kopernika? W programie mamy: prezentację dotyczącą poszukiwań grobu astronoma, piosenki międzywojenne w wykonaniu Andrzeja Brzozowskiego i zespołu Sax & Guitar Cafe, degustacja urodzinowego tortu, a także otwarcie wystawy "Copernicana - medale i książki z księgozbioru Pawła Sobotko".