W założeniu rankingu, wybrane uczelnie mają skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi na świecie. Uprawnionych do startu w konkursie było 20 najlepszych uczelni, a międzynarodowy zespół ekspertów wyłonił 10 z nich. W latach 2020-2026 będą one otrzymywać zwiększoną o 10 proc. subwencję. Pozostałe dziesięć placówek otrzyma subwencję zwiększoną o 2 proc. Niestety w żadnej z tych grup nie ma Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Przedstawiciele ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego traktują ranking jako ważny krok reformy systemu szkolnictwa. - Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” jest kluczowym akcentem 4-letniego okresu reform polskiego systemu szkolnictwa wyższego. To jedna z najważniejszych inicjatyw wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki. To również zwieńczenie kilkunastoletnich starań o wyłonienie uczelni badawczych - mówił w środę premier Jarosław Gowin.
Wynikami konkursu zaniepokoiła się Urszula Pasławska. Posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego z okręgu olsztyńskiego napisała w mediach społecznościowych. - UWM to kuźnia kadr regionu, ważny czynnik miastotwórczy. Na degradacji straci Olsztyn oraz Warmia i Mazury, a podział na Polskę A i Polskę B tylko się pogłębi. Dlatego o status UWM musimy walczyć do końca.
Władze UWM uspokajają przed snuciem czarnego scenariusza dla olsztyńskiego uniwersytetu. - Jako młody uniwersytet, który nie ma jeszcze tak silnej pozycji i długiej tradycji i historii rozwoju, nie jesteśmy w stanie z nimi konkurować z uczelniami, które rywalizowały w rozstrzygniętym właśnie konkursie - powiedział "Gazecie Wyborczej Olsztyn" Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM ds. nauki. - Dlatego wzięliśmy udział w konkursie na Regionalne Inicjatywy Doskonałości i otrzymaliśmy dzięki temu 12 mln zł na rozwój potencjału naukowego. Będziemy prowadzili badania i się rozwijali, ale przede wszystkim musimy zadbać o jakość tego, co już mamy.