Poszukiwanie pracy w Olsztynie - jak zacząć?
Zanim zaczniesz szukać pracy, musisz przygotować dokumenty aplikacyjne. Te najbardziej podstawowe to:
- CV - curriculum vitae, czyli życiorys zawodowy, w którym przedstawisz swoje doświadczenie zawodowe, kompetencje twarde i miękkie, osiągnięcia, wykształcenie oraz inne kwalifikacje;
- list motywacyjny - dokument, w którym wyjaśnisz, z jakich powodów ubiegasz się o dane stanowisko.
Inne dokumenty, które mogą się przydać, to na przykład portfolio, czyli zbiór prac potwierdzających Twoje dotychczasowe dokonania i umiejętności. Dotyczy to przede wszystkim zawodów artystycznych i technicznych. Niektórzy pracodawcy wymagają również dyplomu potwierdzającego wykształcenie, zaświadczenia o niekaralności, książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych (czyli tzw. książeczki sanepidowskiej - szczególnie w branży gastronomicznej) oraz aktualnych badań lekarskich.
Praca w Olsztynie - gdzie jej szukać w internecie?
Praca w Olsztynie “czeka” na kandydatów przede wszystkim w internecie. Wystarczy wejść na wybrany serwis pracy i skorzystać z wyszukiwarki ofert. Jednym z najlepszych, grupujący ogłoszenia od wielu olsztyńskich pracodawców, jest serwis pracy GoWork.pl, który udostępnia kilka filtrów, pomagających uściślić wyniki wyszukiwania. Należą do nich:
- stanowisko (np. nauczyciel matematyki),
- typ umowy (np. umowa o pracę, zlecenie, o dzieło, kontrakt B2B),
- wymiar etatu (np. pełny etat, pół etatu),
- wynagrodzenie (można ustawić „widełki”).
Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może dopasować zamieszczone oferty do swoich preferencji, co skraca czas potrzebny na znalezienie zatrudnienia.
Miejski i Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie - strony www
W Olsztynie działają dwa Urzędy Pracy - miejski i wojewódzki. Obydwa mają swoje strony internetowe:
- miejski - www.mupolsztyn.praca.gov.pl,
- wojewódzki - www.wupolsztyn.praca.gov.pl.
Na stronach tych można znaleźć aktualne oferty pracy zarówno z Olsztyna, jak i z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Dodatkowo placówki zamieszczają w aktualnościach różne ważne informacje dla osób poszukujących pracy. Mowa tu o kursach językowych, szkoleniach podnoszących swoje kwalifikacje, projektach unijnych oraz innych akcjach organizowanych za pośrednictwem urzędu.
Gazeta Olsztyńska - wydanie online
Lokalna prasa to zawsze dobre miejsce do poszukiwania zatrudnienia, zwłaszcza, jeśli jest wydawana w wersji online. W Olsztynie działa “Gazeta Olsztyńska” - dziennik, który można nabyć w wersji papierowej, formacie PDF oraz śledzić w mediach społecznościowych na portalu Facebook. Dodatkowo gazeta publikuje swoje artykuły w internecie, w tym oferty pracy. W zakładce “Praca” znajduje się wiele ogłoszeń z Olsztyna i okolic, które z pewnością zainteresują osoby szukające zatrudnienia.
Portale społecznościowe
Pracy w internecie można szukać także na portalach społecznościowych typu Facebook czy LinkedIn. O ile Facebook nie powstał w tym celu (choć wielu pracodawców - także z Olsztyna - zamieszcza informacje o rekrutacjach na swoich stronach), tak LinkedIn został założony właśnie po to, aby ułatwić użytkownikom nawiązywanie kontaktów zawodowo-biznesowych. Serwis umożliwia bowiem pracodawcom zamieszczanie ofert pracy i wyszukiwanie kandydatów, a osobom poszukującym zatrudnienia wysyła wiadomości o aktualnych rekrutacjach, dopasowane do ich profilu zawodowego. Warto więc założyć sobie konto w serwisie, ponieważ wielu olsztyńskich pracodawców korzysta z LinkedIna.
Dlaczego warto szukać pracy przez internet?
Jako miejsce do poszukiwania pracy - także w Olsztynie - internet nie ma sobie równych. Zaletami takiego rozwiązania są:
- szybkość - przeglądanie ofert pracy nie zabiera dużo czasu, bo odbywa się niejako przy okazji; co rusz sięgamy np. po telefon, żeby sprawdzić, co się dzieje na Facebooku, a więc z łatwością możemy sprawdzić najnowsze ogłoszenia; poza tym nowe oferty dodawane są codziennie; nie trzeba czekać na kolejne wydanie gazety czy wypatrywanie ogłoszeń na lokalnej tablicy;
- łatwa dostępność do ofert - jak wspominaliśmy wyżej, oferty pracy w internecie są niemalże wszędzie, zarówno na dedykowanych serwisach, jak i mediach służących przede wszystkim do rozrywki; są niemalże na wyciągnięcie ręki; możemy przeglądać je na komputerze, telefonie albo tablecie;
- wielość ofert - ofert pracy w internecie jest zdecydowanie więcej niż np. w papierowej gazecie i są one dużo bardziej różnorodne i spersonalizowane; wszystko dlatego, że internet nie ma praktycznie żadnych ograniczeń;
- weryfikowalność ofert i pracodawców - na profesjonalnych serwisach (takich jak GoWork.pl) poza ofertami pracy można znaleźć również opinie o pracodawcach, dzięki czemu trudniej wpaść w pułapkę czy nabrać się na fikcyjne ogłoszenie;
- globalność - w internecie można znaleźć pracę stacjonarną w Olsztynie, ale także o charakterze zdalnym; nie musimy wówczas ograniczać się do jednej miejscowości, co zwiększa nasze szanse na zatrudnienie.