Ekomat Olsztyn

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna W Olsztynie od wakacji działają dwa ekomaty.

W Olsztynie ekomaty robią furorę. Wprowadzono ważną zmianę

2021-10-15 7:36

Takiego oblężenia automaty wspierające segregację odpadów w Olsztynie nie przeżyły od czasu ich uruchomienia. We wrześniu trafiło do nich więcej opakowań, niż przez ponad dwa wcześniejsze miesiące. Ekomaty są zwycięskim, osiedlowym projektem minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Nieco ponad 54 tysiące opakowań - plastikowych butelek oraz aluminiowych puszek - trafiło w minionym miesiącu do dwóch automatów ustawionych przy sklepach PSS Społem w Olsztynie. W tym czasie mieszkańcy wykorzystali bonus wartości niemal 11 tysięcy złotych. To znacznie więcej, niż przez całe wakacje. Łącznie mieszkańcy wrzucili do ekomatów niemal 95 tysięcy opakowań oraz skorzystali w sklepach z bonusu równego 12,3 tys. zł. Niestety, korzystanie z urządzeń nie zawsze szło w parze z ideą ich ustawienia. - Jednym z najważniejszych celów uruchomienia ekomatów miała być edukacja mieszkańców w zakresie segregacji odpadów oraz wykształcenie pozytywnych nawyków - przypomina Ewa Łukasik-Błażejewicz z Urzędu Miasta Olsztyna. - Okazało się jednak, że kwoty, które wcześniej oferowaliśmy są na tyle atrakcyjne, że nie tylko mieszkańcy chętniej korzystali z urządzeń, ale również te osoby, które zbierają puszki i zanoszą je do skupu.

Zdarzało się, że do automatów trafiało jednorazowo po kilka worków puszek lub butelek. Urządzenia natychmiast wypełniały się opakowaniami i nie można było z nich korzystać. Z tego powodu od października zmianie uległa kwota, na jaką automat zamienia wrzuconą do niego puszkę lub butelkę. Teraz to równowartość 10 groszy za sztukę opakowania.

Urząd Miasta w Olsztynie przypomina, że ekomaty są ustawione w sklepach PSS Społem - Malwa przy al. Piłsudskiego oraz Kalina przy ul. Kołobrzeskiej. Przyjmują butelki PET o pojemności od 0,2 litra do 2,5 litra. Maksymalna pojemność aluminiowej puszki, jaką można włożyć do urządzenia to 0,5 litra. Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym (śmieciomaty są wyposażone w zgniatarkę).

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

Sonda
Czy uważasz, że opłata za śmieci zależna od zużycia wody jest sprawiedliwa?
Orzeł najadł się śmieci i nie mógł latać

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają