Pandemia koronawirusa zmusza do wyjątkowych rozwiązań. Na całym świecie szpitale powstają już na trawnikach, a m.in. zasłużone obiekty sportowe na czas epidemii także zamieniają się w szpitale.
Pomoc przychodzi z każdej strony. Również z Pałacu Prezydenckiego, gdzie drukowane są oprawki do przyłbic medycznych. Na Twitterze poinformował o tym prezydent Andrzej Duda. - W Pałacu Prezydenckim drukarki 3D, udostępnione 2 lata temu w celach pokazowych przez firmę Zortrax, teraz 24/7 drukują oprawki do przyłbic medycznych dla służby zdrowia. Praca wre - napisał prezydent.
CZYTAJ TEŻ: Bezobjawowy koronawirus. Co może niepokoić?
Koronawirus warmińsko-mazurskie: drukarka z Olsztyna u Dudy
Mało kto wie, że firma Zortrax, która wyprodukowała drukarkę 3D obecną u prezydenta Andrzeja Dudy, pochodzi z Olsztyna.
Co więcej, oprawki do przyłbic ochronnych już od trzech tygodni powstają również w olsztyńskim starostwie powiatowym. Obecnie urządzenie produkuje maski i przyłbice dla pracowników urzędu, wykorzystując zgromadzone zapasy filamentu, tworzywa używanego w procesie drukowania przestrzennego.
Produkowane przyłbice systematycznie trafiają już do pracowników urzędu mających najczęstszy kontakt z osobami z zewnątrz.
– Skorzystaliśmy z gotowych projektów dostępnych w internecie i po kilku próbach ruszyliśmy z drukowaniem – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Nasza drukarka to jednak sprzęt amatorski, czyli nie jest to urządzenie bardzo szybkie, więc dzienna produkcja to co najwyżej dwie maski lub przyłbice ochronne, ale dobre i to w sytuacji, w której takiego profesjonalnego sprzętu brakuje.
Starostwo olsztyńskie pomaga w czasie epidemii koronawirusa
W starostwie znajduje się również punkt kontaktowy akcji szycia maseczek ochronnych, zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Tu trafiają ofiarowywane przez darczyńców potrzebne materiały, jak np. bawełna, fizelina medyczna, gumki czy nicie krawieckie.
ZOBACZ WIĘCEJ: Wiemy, kiedy wrócisz do pracy! Naukowcy wyliczyli
– Ten trudny czas potraktujmy jako sprawdzian swojego charakteru i odpowiedź na pytanie: czy wolimy bezczynnie siedzieć na kanapie, czy chcemy walczyć i dołożyć swoją cegiełkę w drodze do normalności – mówi Magdalena Milczarek, starszy pracownik socjalny PCPR, która jest pomysłodawcą akcji i osobą do kontaktu w tej sprawie.