Ratusz w Olsztynie

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna Ratusz w Olsztynie.

W tym roku bez budżetu obywatelskiego. Radni w Olsztynie zdecydowali

2022-05-02 11:19

Olsztyńscy radni zdecydowali, że w 2022 r. nie będzie konsultacji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego - zdecydowali olsztyńscy radni. Projekty do dziesiątej edycji będzie można składać w styczniu 2023 roku, a większość projektów z minionej edycji OBO zostanie zrealizowanych. - Nie rezygnujemy z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego - zapewnia prezydent Piotr Grzymowicz.

Możliwość zmian w realizacji budżetów obywatelskich wprowadzają zapisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Rozwiązania przyjęte przez radnych pozwalają na dotrzymanie zobowiązań, które powstały w poprzednich edycjach, a z różnych względów nie zostały zrealizowane. - Nie rezygnujemy z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Modyfikujemy jednak nasze plany w taki sposób, by doprowadzić do finalizacji szeregu minionych projektów - zapewnia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Decyzja olsztyńskiej Rady Miasta oznacza, że konsultacje zaplanowane na 2022 rok, odbędą się w roku kolejnym. Natomiast te, które miały się odbyć w 2023 roku - w związku ze zmianą harmonogramu działań - zostały odwołane. Mówi Aneta Szpaderska, dyrektor Prezydenta Miasta o Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna:

W związku z wojną w Ukrainie wiele grup społecznych, które dotychczas angażowały się w realizację OBO, np. organizowały spotkania, punkty konsultacyjne, zajmowały się promocją projektów teraz działa na rzecz pomocy Ukraińcom.

Ratusz zapewnia, że prace nad większością projektów wybranych w minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego będą realizowane. Zaledwie trzy spośród zwycięskich propozycji zostaną przeniesione na kolejny rok:

  • "AED - Akcja-Defibrylacja" - projekt zakładał m.in. szkolenia dla 100 nauczycieli w zakresie obsługi defibrylatorów; wprowadzanie w tym roku dodatkowych obowiązków dla nauczycieli w obliczu ciągłych zmian w obszarze edukacji oraz rosnących obowiązków związanych z organizacja procesu nauczania i opieki dla dzieci ukraińskich uchodźców może istotnie wpłynąć na jakość wykonania projektu;
  • remont ul. Murzynowskiego oraz remont chodników i budowy zatok na ul. Świtycz-Widackiej - nie chcemy narażać mieszkańców na dodatkowe uciążliwości, poza utrudnieniami w ruchu wynikającymi z rozbudowy linii tramwajowych.

Te zadania oraz pięć rozpoczętych jeszcze w 2021 roku zostaną zrealizowane w roku 2023. Chodzi m.in. o modernizację boiska na terenie III LO, czyli projektu wybranego w 2020 roku. Wartość zaplanowana i skonsultowana wynosiła pół miliona złotych. Jednak po ubiegłorocznym rozstrzygnięciu przetargu okazało się, że najniższa oferta była wyższa o ponad 60 proc. i wynosiła prawie 820 tys. zł.

Ratusz uważa, że niemożność realizacji wcześniej wybranych zadań wynikała głównie z inflacji, gigantycznych wzrostów cen energii elektrycznej, gazu, paliwa, robocizny i materiałów budowlanych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Olsztyn ma najlepszą studentkę położnictwa. Wielki sukces Aleksandry Ros [Zdjęcia]

Źródło: Urząd Miasta w Olsztynie

Sonda
Czy wolisz drożyznę niż rosyjski gaz?
Luxtorpeda o płycie „Omega”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają