Dziecko - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Pixabay W Biskupcu przy szpitalu powiatowym otwarty został Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

Warmia i Mazury do tej pory były "białą plamą". Pod Olsztynem powstał ośrodek dla dzieci i młodzieży

2021-01-26 13:34

- Opieka psychologiczna to w naszym regionie ogromna biała plama - mówi Marta Maciejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Biskupcu. Przy placówce otwarty został Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. - To odpowiedź na palący problem trudnego dostępu do specjalistów zajmujących się leczeniem młodych pacjentów - dodają przedstawiciele starostwa powiatowego.

Opieką Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży mogą być objęte dzieci i młodzież podlegająca obowiązkowi szkolnemu, jednak nie później niż do ukończenia 21. roku życia, a także ich rodziny lub opiekunowie prawni. Zgłoszenie nie wymaga skierowania, a świadczenia są bezpłatne - refundowane przez NFZ. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu 89 71563 06.

Problem opieki psychologicznej dzieci i młodzieży na Warmii i Mazurach jest duży, co podkreślają sami lekarze. - Opieka psychologiczna to w naszym regionie ogromna biała plama - mówi Marta Maciejewska, dyrektor szpitala w Biskupcu. - Nasz szpital od lat oferuje swoje usługi w tym zakresie osobom dorosłym, ale zależało nam na tym, by zakres usług rozszerzyć także na młodego pacjenta. Na tę chwilę na terenie powiatu olsztyńskiego placówka utworzona w naszym szpitalu jest pierwszą i jedyną, a także jedną z niewielu w województwie warmińsko-mazurskim.

CZYTAJ TEŻ: Tragedia na kuligu pod Elblągiem. DRAMAT ojca 15-letniej Karoliny. Płakał przez całą mszę

Sonda
Czy kary za przemoc wobec dzieci powinny być wyźsze?

Jak dodaje Maciejewska, świadczenia są całkowicie bezpłatne dla pacjenta. Ośrodek oferuje wsparcie specjalistów: psychologa, psychoterapeuty i terapeutów środowiskowych, którzy w razie potrzeby mogą odwiedzić pacjenta w domu, ale też wspomagają go socjalnie, na przykład pomagając umówić się z lekarzem. Zgodnie z ideą leczenie ma być możliwie szerokie.

- Problemy psychologiczne u młodych pacjentów różnią się od tych u dorosłych. Rzadko dotyczą tylko jego samego, zwykle chory jest cały system, coś się dzieje w rodzinie, szkole. Terapii zostają więc poddani dziecko lub nastolatek, ale często także rodzice - zaznaczył dr Tomasz Zyśko, kierujący ośrodkiem specjalista psychiatrii.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zadźgał nożem matkę z dzieckiem! SZOKUJĄCA decyzja prokuratury! Sprawca opuści areszt?!

Super Raport 26.01 (Goście: Paweł Kowal - Koalicja Obywatelska, Szymon Hołownia - Polska 2050)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają