Maj dla warmińsko-mazurskich policjantów to w praktyce początek sezonu letniego. W kalendarzu trwa wiosna, ale w naszym regionie rozpoczyna się sezon turystyczny. Mazurskie jeziora to często wybierany kierunek wycieczek w majówkę. Poza tym to pierwsza taka majówka od 2020 roku, ponieważ obostrzenia covidowe zostały zniesione.
Majówka 2022. Warto zadbać o swój dom lub mieszkanie
Wielu z nas majówkę 2022 spędzi poza domem. Policjanci przypominają, aby wyjeżdżając na długi weekend, prawidłowo zabezpieczyć swoje mienie. Włamywaczy nie brakuje, dlatego przed opuszczeniem domu czy mieszkania, warto sprawdzić czy pozamykane są okna, drzwi, a zawory wody i gazu zakręcone. Jeżeli mamy zaufanych sąsiadów, przekażmy im informacje o naszym wyjeździe i pozostawmy kontakt do siebie. Ze sobą warto zabrać jedynie niezbędne przedmioty i dokumenty, a wartościowe przedmioty oraz gotówkę i karty płatnicze zawsze warto mieć w zasięgu wzroku i dłoni.
Polecany artykuł:
Więcej policjantów na drogach Warmii i Mazur
Majówka to także czas wzmożonego ruchu na drogach. Policjanci drogówek jak co roku będą czuwać nad porządkiem w ruchu drogowym i bezpieczeństwem jego uczestników, wykorzystując do tego m.in. radiowozy, motocykle i drony oraz wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, kontrolować prędkość, przewóz pasażerów i stan pojazdów.
Warmińsko-mazurscy policjanci przypominają, że w 2021 roku podczas majówki (30 kwietnia-3 maja) na drogach Warmii i Mazur policjanci odnotowali 6 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 6 zostało rannych. Ponadto policjanci byli wzywani do 150 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 34 nietrzeźwych kierujących.
Początek sezonu na wodach Warmii i Mazur
Pierwszy weekend maja to zwyczajowo również początek sezonu wodnego. Na jeziorach i rzekach Warmii i Mazur pojawią się żagle oraz wielbiciele wodnej rekreacji. W tym sezonie na wodach w regionie służbę pełnić będzie prawie 90 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 30 łodzi i sprzęt ratunkowy. Podczas wodnych patroli przeszkoleni funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy, ale także tych, którzy zdecydują spędzić wolne chwilę nad brzegiem.
Każdy korzystający ze sprzętu wodnego może spodziewać się policyjnych kontroli, w czasie których funkcjonariusze sprawdzają uprawnienia do sterowania jednostkami pływającymi (jeśli są wymagane) oraz stan trzeźwości sterników i użytkowników innych sprzętów pływających.