Karetka pogotowia

i

Autor: Paweł Skraba/Super Express Dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego na Warmii i Mazurach.

Warmińsko-mazurskie. Rośnie liczba wyjazdów do pacjentów. Dodatkowe zespoły ratowników

W ostatnich dniach w woj. warmińsko-mazurskim uruchomiono 10 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego . Informację przekazały służby wojewody. Zwiększenie liczby karetek ma związek z sytuacją epidemiczną i rosnącą liczbą wyjazdów do pacjentów.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Kuriata poinformował PAP, że część spośród 10 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego funkcjonuje od środy, 1 grudnia. Wcześniej w regionie było 77 takich zespołów, z czego 12 specjalistycznych. Oprócz nich są jeszcze karetki transportowe, zakontraktowane przez NFZ. Jak mówił Kuriata, przez cały wrzesień na Warmii i Mazurach odnotowano łącznie prawie 9,4 tys. interwencji zespołów wyjazdowych, a w listopadzie było ich 11,2 tys. w skali miesiąca. Oznacza to, że średnia liczba wyjazdów do pacjentów wzrosła z 313 do 375 na dobę.

Zdaniem Kuriaty, obecnie 70 proc. wezwań ma związek z COVID-19. - Jak jest zdarzenie związane z pacjentem covidowym, to całkowity czas interwencji jest oczywiście dłuższy, m.in. dlatego, że po przekazaniu pacjenta do SOR czy izby przyjęć, trzeba zdezynfekować pojazd i przebrać się w czyste kombinezony - zaznaczył.

W ocenie Krzysztofa Kuriaty, w regionie jak dotąd nie ma większych problemów z realizacją zgłoszeń. - Jeśli chodzi oczekiwanie pod szpitalami (związane z przekazywaniem pacjentów covidowych), to oczywiście jakieś pojedyncze rzeczy w skali miesiąca mogą się zdarzyć. Natomiast nie ma sytuacji, że karetki stoją wiele godzin pod szpitalem - mówił.

Kuriata przekazał, że obecnie na Warmii i Mazurach nie ma również problemu z brakiem obsady karetek m.in. z powodu sporów dotyczących warunków płacowych. - Sytuacja może nie jest bardzo napięta, ale w kilku miejscach trwają jeszcze rozmowy ratowników z dyrekcją szpitali będących dysponentem ratownictwa medycznego. Na obecną chwilę nie wpływa to na liczbę funkcjonujących zespołów ratownictwa medycznego - powiedział Kuriata i dodał. - Mieliśmy parę dni przerwy w rejonie Szczytna. Tam kilka karetek nie było gotowych, ale wtedy przestawialiśmy do Szczytna dostępne karetki, żeby mieszkańcy byli zabezpieczeni.

W szpitalach w woj. warmińsko-mazurskim zajętych jest obecnie 705 z 1079 dostępnych łóżek covidowych, w tym 64 ze 122 respiratorów.

Sonda
Jak myślisz, kiedy pandemia koronawirusa się skończy?
dr Tomasz Karauda: Nie chcemy lockdownu, chcemy restrykcji dla niezaszczepionych [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają