Koronawirus a Wielkanoc. Jakie zmiany?
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydał instrukcje tego, jak powinny przebiegać obrzędy wielkanocne. Episkopat zaleca rezygnacje z organizowania tzw. święconki, czyli tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.
Co z kolejnymi dniami? W Wielki Czwartek msze święte mają ograniczyć się do najbliższych współpracowników biskupa. Biskupi mają też zrezygnować z tradycyjnego obrzędu umywania nóg. W Wielki Piątek kościoły będą otwarte, ale nocna adoracja Najświętszego Sakramentu ma odbywać się w małych grupach.
ZOBACZ WIĘCEJ: Koronawirus: jakie przedmioty powinniśmy dezynfekować?
Przez koronawirusa nie będzie święconek?
Podobnie będzie w Wielką Sobotę przy okazji modlitwy przy Grobie Pańskim. Nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów w kościołach. Biskupi udzielili też dyspensy od obowiązku uczestniczenia w wielkanocnej Mszy Świętej. W Wigilię Paschalną oraz w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego księża nie mogą używać wody święconej.
Co z innymi zmianami? Na początku Wigilii Paschalnej przy obrzędzie światła zosatnie odpalona świecie. Ma to zastąpić tradycyjne rozpalanie ogniska. Nie będzie również procesji, a liturgia rozpocznie się od Orędzia Wielkanocnego. Ludowe procesje, które odbywają się podczas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą zostać przeniesione na inne dni decyzją biskupa diecezjalnego.
Koronawirus - relacja
Chcesz być na bieżąco z informacjami o koronawirusie w Polsce i na świecie. Kliknij TUTAJ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!
Polecany artykuł: