Pełnomocnik w uzasadnieniu pozwu wskazał, że Agnes T. była właścicielką gospodarstwa rolnego obejmującego grunty położone w miejscowościach Narty i Witówko na terenie gminy Jedwabno - mówi Agnieszka Żegarska z Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Agnes T. w 1977 r. wyjechała na stałe do Niemiec, pozostawiając swoje nieruchomości w Polsce. 2 listopada 1977 r. Naczelnik Gminy Jedwabno wydał decyzję o przejściu własności gospodarstwa powódki na rzecz Skarbu Państwa bez odszkodowania. Część nieruchomości wchodzących w skład tego gospodarstwa Skarb Państwa sprzedał lub przekazał w ramach komunalizacji Gminie Jedwabno.
Następnie Wojewoda Olsztyński m.in. decyzją z dnia 14 sierpnia 1991 r. stwierdził nabycie przez Gminę Jedwabno własności nieruchomości – dwóch działek, które wcześniej wchodziły w skład gospodarstwa rolnego należącego do Agnes T.
Pełnomocnik powódki podniósł, że na wniosek Agnes T., Minister Administracji i Cyfryzacji decyzją z dnia 11 maja 2015 r. stwierdził, że decyzja Wojewody Olsztyńskiego z 1991 r. została wydana z naruszeniem prawa, a z uwagi na nieodwracalne skutki nie jest możliwe stwierdzenie jej nieważności. Działki, które obejmowała decyzja Wojewody Olsztyńskiego nie są już własnością Gminy, bowiem zostały sprzedane, a następnie zostały poddane licznym podziałom.
Pełnomocnik Agnes T. w uzasadnieniu pozwu argumentuje, że gdyby nie doszło do wydania wadliwej decyzji, nie utraciłaby ona własności nieruchomości, a zatem nie doznałaby uszczerbku w majątku. Wysokość szkody Agnes T. szacuje na kwotę 700 tys. zł, która ma odpowiadać wartości odebranych nieruchomości.
Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy w powyższej sprawie.