Ostatni dni spędzamy w domach przez epidemię koronawirusa w Polsce. Już niedługo dni będą dłuższe. Stanie się to po przejściu z czasu zimowego na letni. Kiedy to nastąpi?
W nocy z 28 na 29 marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Będziemy spać o godzinę krócej. I tak do jesieni, ponieważ dopiero z 24 na 25 października powrócimy do czasu zimowego.
Czas letni to czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla pewnego okresu roku, zazwyczaj wyprzedzający o godzinę standardowy czas strefowy.
Polecany artykuł:
Skąd pomysł zmiany czasu? Ma on spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.
Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin. Postulował, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977.
Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).
Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.