Obcokrajowcy robią biznes w Opolskiem
395 pracodawców z województwa opolskiego nie jest obywatelami Polski. Sebastian Szczurek z opolskiego oddziału ZUS przekonuje, że to absolutny - jak dotąd - rekord.
Nigdy wcześniej na Opolszczyźnie liczba cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą nie była tak wysoka
To dane sprzed samych wakacji; 395 cudzoziemskich przedsiębiorców jest zgłoszonych jako płatnicy składek w ZUS. Prawie połowa z nich - dokładnie 166 osób - deklarowało obywatelstwo ukraińskie. Wzrosty biznesmenów i bizneswoman w szeregach obcokrajowców są zauważalne, choć nie olbrzymie. Dla przykładu, jeszcze rok temu obcokrajowców-przedsiębiorców było 364, przy 145 Ukraińcach.
Zobacz koniecznie: Trwa dramatyczne wyludnianie Polski. Dwa regiony zanikają!
Polecany artykuł:
Kim są obcokrajowcy z Opolskiego?
Największą grupę od kilku lat stanowią obywatele Ukrainy, ale wśród naszych opolskich sąsiadów narodowości jest o wiele więcej. Najliczniejszymi grupami cudzoziemców prowadzącymi na Opolszczyźnie działalność gospodarczą są:
- Bułgarzy (39),
- Niemcy (25),
- Turcy (17),
- Wietnamczycy (16),
- Włosi (11),
- Czesi (11).
Wśród przedsiębiorców możemy też doliczyć się obywateli Jordanii, Belgii, Egiptu, Gruzji, Rosji, Chorwacji, Francji, Łotwy, Hiszpani, Białorusi i Wielkiej Brytanii.
Jak wyglądają dane krajowe? Obcokrajowcy-przedsiębiorcy w Polsce
Według danych ZUS, jeżeli chodzi o liczbę cudzoziemców zainteresowanych uruchomieniem w Polsce własnej działalności gospodarczej, od kilku lat widoczna jest tendencja wzrostowa. Tym samym sąsiedzi z innych krajów tworzą nowe miejsca pracy - dla swoich rodaków, czy też obywateli Polski.
- Pod koniec czerwca br., z takiej opcji (założenia działalności - red.) korzystało dokładnie 22 727 osób mających obywatelstwo inne niż polskie. Prym w tym wiedli obywatele Ukrainy – 6 459 osób, zatem stanowili 28 proc. ogółu cudzoziemskich płatników składek w ZUS. Dane Zakładu pokazują, że w połowie tego roku przedsiębiorcami w Polsce byli przedstawiciele 117 państw. Dla porównania, w analogicznym miesiącu 2020 r., na terenie całego kraju składki z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opłacały 20 784 osoby legitymujące się obcym paszportem - wylicza rzecznik.