Opole: Nikt nie chce pracować w szpitalach?

i

Autor: Samorząd województwa Opole: Nikt nie chce pracować w szpitalach?

Nikt nie chce pracować w szpitalach? Dr hab. Tomasz Halski: "Alarmująco brakuje kadry"

2020-02-25 13:25

W Opolu powstała Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa...16 lat temu. Powstała i stoi, bo, jak przekonuje rektor tej uczelni, dr hab. Tomasz Halski, placówka mogłaby spokojnie pomieścić i dwa razy więcej studentów. Ale nie ma chętnych. Ani na studia, ani do pracy.

– Jeżeli połączymy siły, dodamy różne projekty, to kształcenie medyczne będzie w naszym województwie wzorcowe. Zawody medyczne muszą zostać zasilone przez młode osoby – zaznacza Tomasz Halski. Obecnie tak nie jest. Jak zresztą sam wskazuje, w województwie alarmująco brakuje kadry medycznej.

Miejsc dużo, chętnych wcale?

W województwie opolskim jest obecnie 2 tysiące wakatów pielęgniarskich. Oznacza to, że właśnie tyle miejsc pracy mogłoby zostać obsadzonych.

Teraz samorząd stara się finansować studentów na tyle, by zmotywować ich do tej drogi kariery. Podpisany w poniedziałek (24 lutego) list intencyjny pomiędzy samorządem województwa a uczelnią medyczną ma pomóc m.in. w odpowiedniej promocji.

Unijna szansa na pieniądze

Rektor uczelni zaznaczył, że w planach na nadchodzące lata trzeba pamiętać o funduszach unijnych, które m.in. będą dedykowane właśnie sprawom związanym z ochroną zdrowia. 

- Chcemy to wykorzystać i stworzyć dla naszego województwa projekt, który połączy różne szkoły, dla jak najlepszego kształcenia kadr medycznych. Dodatkowo magnesem mają być stypendia dla uczących się w zawodach medycznych – mówił podczas podpisania listu marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

W tym roku przewidziano na ten cel w budżecie regionu 300 tys. zł.

Marketing dźwignią...pielęgniarek?

W rozwiązaniu medycznego problemu Opolszczyzny ma pomóc stary, dobry marketing. Plan jest taki, żeby promować kierunek w szkołach średnich, i prezentować możliwości, jakie idą za podjęciem takiej ścieżki zawodowej. Narzędziami będą m.in. spotkania z medykami, wyjazdy do szpitali, czy warsztaty.

Będzie też szansa dla uczniów bez matury

Bo osoby bez egzaminu dojrzałości mogą wykształcić się w zawodzie np. opiekuna medycznego.

– Zawód ten może dać ogromną satysfakcję – przekonuje marszałek Roman Kolek. Rektor uczelni Tomasz Halski dodaje, że jego uczelnia jest otwarta na pomysł kształcenia właśnie w tym zawodzie.

Chciał zabić matkę, ale tego nie pamięta

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają