Przez Opole po raz kolejny przejedzie Tour De Pologne. Tym razem, z wyścigiem nie wiążą się tylko sportowe emocje i utrudnienia drogowe. Arkadiusz Wiśniewski wpadł na pomysł nazwy dla powstającego właśnie Mostu nad Odrą. Przeprawa otrzyma nazwę Joachima Halupczoka?
Tour De Pologne 2020 w Opolu: Zobacz utrudnienia drogowe i mapę trasy
- Co Państwo na to, żeby przypomnieć i uhonorować wybitnego kolarza z Opola (Niwek) Joachima Halupczoka? Można by jego imieniem nazwać powstający właśnie most pieszo-rowerowy na w-pę Bolko - proponuje włodarz na swoim facebooku.
Opole. Most na Niemodlińskiej nie ma NAZWY! Wszyscy o niej zapomnieli. Jest PROPOZYCJA!
Tour De Pologne pozostawi w Opolu nazwę dla mostu
Arkadiusz Wiśniewski wspomina także, ze przy okazji powrotu Tour De Pologne do Opola (po ośmiu latach nieobecności) z pewnością będziemy przypominać sobie o LKS Ziemii Opolskiej, drużynie z Polskiego Związku Kolarskiego.
Achim był jednym z nich. Do dziś pamiętam emocje jakie przeżywałem kiedy kibicowałem jego startom, szczególnie te z mistrzostw świata we Francji, gdzie zdeklasował konkurencję
- komentuje Arkadiusz Wiśniewski.
Opole. Most nad Odrą imieniem Joachima Halupczoka?
Opolanie zdają się być za. Mało tego, jeden z internautów zwrócił uwagę na ponadnormatywną zgodność w tej sprawie: "Tak z grubsza przewinąłem posty i to chyba pierszy wpis Pana Prezydenta pod którym nikt nie zahejtował [...]" - komentuje. Prezydent nie omieszkał odpowiedzieć. Zresztą, w swoim stylu: " uff, choć jeden".
Most pieszo-rowerowy nad Kanałem Ulgi - według zapowiedzi - ma zostać otwarty już we wrześniu br.
Kim był Joachim Halupczok?
„Achim” urodził się 3 czerwca 1968 w Niwkach (kilkanaście kilometrów od Opola). W 1988 roku trafił do reprezentacji Polski, gdzie stał się jej podstawowym zawodnikiem. Na olimpiadzie w Seulu drużyna w składzie: Halupczok, Marek Leśniewski, Andrzej Sypytkowski i Zenon Jaskuła zdobyła srebrny medal na 100 km. Polacy przegrali z kolarzami NRD o...7 sekund.
Później Halupczok odniósł kolejne wielkie sukcesy. Najpierw zwyciężył w wyścigu Gran Premio Liberazione w Rzymie, Dookoła Nadrenii, w mistrzostwach Polski seniorów ze startu wspólnego, na czas i w jeździe parami (z Janem Magoszem). W 1989 roku zdobył także złoty i srebrny medal mistrzostw świata. Drugie miejsca zajął wraz z kolegami z drużyny, by trzy dni później wygrać indywidualny wyścig i stanąć na najwyższym stopniu podium. Wygrał także w plebiscycie na najlepszego sportowca „Przeglądu Sportowego”.
Halupczok zmarł 5 lutego 1994 roku w wieku niespełna 26 lat. Zasłabł podczas rozgrzewki przed halowym turniejem piłkarskim w Opolu. Lekarze stwierdzili, że przyczyną śmierci było zapalenie mięśnia sercowego.