Manifa odbywa się w wielu miastach Polski. To m.in. wpływ tych miast (Wrocławia i Poznania) przełożył się na powrót Manify do Opola po 14 latach. O jej przebieg, powód długiej przerwy i plan na Opole zapytaliśmy jedną z organizatorek, Karolinę Pisz.
Polecany artykuł:
Manifa jest w całości inicjatywą społeczną, jej powrót na teren Opola - jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z Karoliną Pisz - jest motywowany wsparciem, jakie organizatorki otrzymały od miast takich jak Wrocław, czy Poznań.
Manifa - co to właściwie jest?
Naczelnym motorem wydarzenia jest manifest, który przygotowało kilka autorek. Znajdują się w nim podstawowe założenia i idee, które niesie za sobą Manifa. - [...] autorek jest kilka. Spotkałyśmy się i zaczęłyśmy rozmawiać o tym, co nas boli i co jest potrzebne - mówi Karolina Pisz.
MANIFA - Założenia manifestu
Manifest zostanie opublikowany na stronie opolskiego wydarzenia już niedługo. Udało nam się wstępnie ustalić, że chodzi m.in. o opiekę zdrowotną, dostępność do lekarza ginekologa, która wciąż jest problemem w mniejszych miejscowościach, sposób traktowania kobiet w społeczeństwie.
Opole: Pomniki mężczyznami stoją?
W Manifeście znajdziemy też liczbową analizę honorowania mężczyzn i kobiet na pomnikach na terenie Opola. Są też dane z nazw ulic, które również w większości mają należeć do męskich postaci historycznych.
Przebieg Manify w Opolu - Sobota 7 marca 2020 r.
W sobotę 7 marca o 13.00 chętni spotkają się na placu Wolności w Opolu. Tam nastąpi rozdanie transparentów, których wspólne przygotowanie planowane jest na czwartek (5 marca). W następnej kolejności w programie na placu Wolności odbędzie się przemówienie i odczytanie manifestu. Dalej Manifa przejdzie ul. Krakowską do Rynku, i przez Most Zamkowy do Urzędu Wojewódzkiego. Główne hasło Manify brzmi: "Ciągle to samo, siostro i mamo"