Seniorzy

i

Autor: Pixabay Które polskie miasta najlepsze dla seniorów?

Czy Opole jest przyjazne SENIOROM? Ten raport nie zostawia złudzeń!

2019-11-28 13:19

Jakie polskie miasta mają najlepszą ofertę dla seniorów? Czy włodarze biorą pod uwagę potrzeby tej, coraz liczniejszej, grupy? Raport ikalkulator.pl dostarcza odpowiedzi na pytania, dla kogo są polskie miasta i jak zachęcają do siebie starsze osoby.

Nasze społeczeństwo się starzeje. Według danych GUS w 2018 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,41 mln. W tej grupie było ponad 9 mln osób w wieku 60+. Szacuje się, że jeśli nic się nie zmieni, w 2050 r. liczba osób w wieku 60+ będzie wynosić 13,7 mln, czyli ponad 40 proc. społeczeństwa.

W raporcie wzięto pod uwagę wszystkie miasta będące stolicą województwa, lub pełniące podobne role. Przeanalizowano 18 miast i stworzono raport z ich ofertą dla osób w wieku 60+.

Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najlepszych miast dla seniorów 2019:

  1. Poznań
  2. Kraków
  3. Bydgoszcz
  4. Toruń
  5. Olsztyn
  6. Lublin
  7. Wrocław
  8. Kielce
  9. Białystok
  10. Opole

Opole zamyka pierwszą dziesiątkę komfortowych miast dla osób 60+. Jak ustalono tę kolejność?

Co jest ważne dla seniorów?

W ustalaniu punktów dla konkretnych miast kierowano się różnymi aspektami życia codziennego.

Komfort życia

  • bezpieczeństwo (dane GUS nt. przestępczości),
  • dostępność opieki medycznej,
  • dostępność transportu publicznego,
  • tereny zielone.

Aktywizacja seniorów

Z badania Senior Apartments wynika, że osoby w badanej kategorii wiekowej nie czują się wcale stare. Chcą korzystać z życia na emeryturze i skupić się na swoim rozwoju. Najbardziej cenią sobie wolny czas (14,8%), lekturę (12,8%) czy realizację własnych zainteresowań (9,2%). Istotne w badaniu były więc Klubu Senioralne, czy dostępność rozrywek, z których seniorzy mogą korzystać.

Działania władz na rzecz seniorów

Z analizy wynika, że osoby w wieku 60+ nie mogą narzekać na nudę czy brak opieki. W miastach dostępne są różnego rodzaju zajęcia – nie tylko sportowe czy artystyczne, ale też podnoszące kompetencje, np. z obsługi komputera, języka angielskiego. Oprócz tego różnego rodzaju działania wspomagające, jak bezpłatne badania, szczepienia przeciw grypie, konsultacje z lekarzami, czy wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Senior może liczyć także na bezpłatną pomoc w domowych naprawach czy też darmowe usługi taksówkarskie. Wśród miast, które wyróżniają się pod tym względem, znalazły się: Poznań, Wrocław i Szczecin.

Finansowanie badań

Wszelkie działania władz lokalnych, mające na celu dofinansowanie badań dla tej grupy społecznej są niezwykle ważne. Jak ten aspekt wygląda wśród analizowanych miast? W tej kategorii wygrał Kraków i Katowice, bo miasta finansują najwięcej badań dla seniorów.

Koszty życia

To m.in. ceny biletów, teatrów, ulgi senioralne, czy ceny nieruchomości. Pod tym względem, w zestawieniu najlepiej wypadła oferta Bydgoszczy, Torunia i Lublina. Te trzy miasta jako jedyne oferują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską już dla osób w wieku 65+ (Opole znalazło się tu na 13-tym miejscu). Pod względem cen nieruchomości, nasze miasto poszybowało nieco wyżej - bo na 4 miejsce.

Raport pokazuje, że polskie miasta coraz częściej zdają sobie sprawę, że nasze społeczeństwo się starzeje i starają się wyjść z inicjatywą dla tej części społeczeństwa. Autorzy raportu podkreślają też, że na komfortowe miejsce do życia składa się wiele aspektów, które dla każdego mogą mieć inną ważność i priorytetowość.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają