Co po maturze? Czy od razu iść na studia? A może rok przerwy, czyli tzw. Gap Year? Jeśli dobrze poszło i egzamin dojrzałości jest już w Twoim ręku, masz przed sobą kolejny wybór; co, gdzie i... kiedy zacząć studiować? To niełatwa decyzja, ale jednocześnie wcale nie aż tak istotna. Czas po maturze jest najprawdopodobniej najdłuższą wakacyjną przerwą, jaką przeżyjesz przez najbliższe lata życia. Niektórzy przedłużają go jeszcze bardziej, decydując się na tzw. Gap Year. Czy to się opłaca? I czy w ogóle o opłacalność tu chodzi?
Czy po maturze od razu iść na studia? Gap Year - co to znaczy?
Szkoła średnia jest ostatnim etapem edukacji, który musisz skończyć - prawo oświatowe nakłada obowiązek edukacji na osoby do ukończenia 18. roku życia. To oznacza, że teraz, po maturze - zdanej, czy nie - możesz decydować już sam/a. Po maturach część osób decyduje się na przerwę po długich latach przymusowej nauki i wybiera Gap Year. Studia można zacząć w niemal każdej chwili (a wiele osób i tak rozpoczyna więcej niż jeden kierunek, żeby wyrobić sobie potrzebną opinię i metodą eliminacji zostać przy tym, przy którym czuje się najlepiej).
Gap Year wciąż najbardziej kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi, ale i u nas stał się popularny. Jeżeli masz taką możliwość i nie musisz się spieszyć z wyborem właściwej drogi, a ostatecznie zarabiania pieniędzy, możesz sobie na taką przerwę pozwolić. Ten czas wykorzystywany jest różnie - na podróże, dorywczą pracę, staż, kursy zawodowe, czy po prostu "przemyślenia".
Najpopularniejsze kierunki studiów: Uniwersytet Jagielloński [GALERIA]
Polecany artykuł:
Gap Year: Czy po maturze warto zrobić przerwę?
Jeżeli masz konkretny pomysł, Gap Year może być dobrym rozwiązaniem. O ile nie przyczyni się do poczucia bezcelowości rozciągniętego na rok - o takich wakacjach w rzeczywistości nikt nie marzy, a nadrabianie serialowych zaległości brzmi fajnie jedynie w perspektywie tygodnia - może okazać się strzałem w dziesiątkę i ukazać wiele perspektyw. Ale uwaga! Dla słabiej zorganizowanych gap year może być pułapką i kompletną stratą czasu. Jeśli czujesz, że sam/a jesteś w stanie zorganizować sobie życie i - przynajmniej w perspektywie roku - zaplanować je tak, jak tego oczekujesz - być może warto spróbować. W przeciwnym razie na niewiele się to zda.
Kilka przykładowych aktywności w trakcie Gap Year już wymieniliśmy; poza stażami, dorywcza pracą i podróżami jest jeszcze wolontariat (także ten poza krajem), czy programy Camp Leader (opiekun kolonijny). Decyzję, czy takie rozwiązanie na pewno przyczyni się do Twojego rozwoju i szczęścia musisz podjąć sam/a. Zaczęła się dorosłość.