Nowy dekret Andrzeja Czai. Zmiany w kościele
Dekret został przygotowany i podpisany przez Kanclerza Kurii ks. Wojciecha Lippę i Biskupa Opolskiego Andrzej Czaję. Nowe zasady obowiązują wiernych od 28 grudnia do odwołania. Co się zmieni?
Zasady dot. obiektów kultu religijnego:
- W kościołach nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 15 m2, zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba, że wspólnie zamieszkują. Informację o dopuszczalnej liczbie wiernych należy wywiesić na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu.
- Wierni są zobowiązani do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.
Wraca dyspensa od uczestnictwie w mszy
Biskup Andrzej Czaja poinformował o powrocie dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej. Dotyczy:
- osób w podeszłym wieku/poważnie zagrożonym z uwagi na tzw. choroby towarzyszące,
- kobiet w ciąży,
- osób z objawami infekcji,
- przebywających w kwarantannie i samoizolacji,
- odczuwających wzmożoną obawę przed zakażeniem,
- tych, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii.
Parafianom przysługuje też prawo do binacji, trynacji i kwadrynacji. Ponadto usługujący w mszy do lat 16. mogą być dopuszczeni do służby jedynie za zgodą rodziców, z zachowaniem ewentualnych ograniczeń, wynikających z prawa państwowego.
Zmiany dotyczą też spowiedzi. W przypadku, gdy w danym kościele nie ma konfesjonałów otwartych, należy przenieść spowiedź do bocznych kaplic czy innych tego typu miejsc w kościołach bądź w bliskiej od nich odległości, odpowiednio przestronnych i często wietrzonych. Krata, oddzielająca penitenta od spowiednika, ma być pokryta folią ochronną, właściwie dezynfekowaną i codziennie zmienianą. Zarówno penitent, jak i spowiednik mają mieć zasłonięte usta i nos. Zabrania się podawania wiernym do ucałowania stuły tam, gdzie jest taki zwyczaj.
Przyjmowanie komunii świętej
W czasie rozdzielania wiernym Komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos. Wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej.
Ewentualne rekolekcje, misje czy spotkania formacyjne, organizowane dla wiernych w parafiach, maja odbywać się w obowiązującym reżimie sanitarnym.
Szczegółowe rozporządzenie dostępne jest na stronie diecezji opolskiej.