hulajnoga iława

i

Autor: KPP Iława

Wysoka kara!

Drogówka zatrzymała hulajnogę! 21-latek zarobił mandat za...prędkość

2024-09-10 15:00

Tak rozpędził hulajnogę, że aż dostał mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości! Policjanci z opolskiej drogówki zatrzymali 21-latka, który jechał za szybko na hulajnodze elektrycznej. Pomiary funkcjonariuszy wykazały, że mężczyzna pędził z prędkością wynoszącą aż 61 km/h. Jak szybko można jechać taką hulajnogą? O wiele, wiele wolniej!

21-latek tak pędził hulajnogą, aż dostał mandat za przekroczenie prędkości. Było aż trzykrotne!

Hulajnogi elektryczne zyskują coraz większą popularność, ale nie wszyscy wiedzą, że korzystanie z nich też jest uregulowane różnymi przepisami, a w razie niestosowania się do nich można dostać mandat tak samo jak przykładowo kierowca samochodu przekraczający dozwoloną prędkość. Taka właśnie nieprzyjemna przygoda spotkała pewnego 21-latka. Został zatrzymany przez policjantów z opolskiej drogówki, którzy akurat "suszyli" przy drodze w Komplachcicach. W pewnym momencie nadjechał 21-latek na hulajnodze elektrycznej. Pomiary funkcjonariuszy wykazały, że mężczyzna pędził z prędkością wynoszącą aż 61 km/h. Jak szybko można jechać taką hulajnogą? O wiele, wiele wolniej, bo zaledwie 20 km/h! Mężczyzna dostał mandat w wysokości aż tysiąca złotych.

O czym trzeba pamiętać, poruszając się hulajnogą elektryczną? Oto poradnik z oficjalnej strony Policji! Przeczytaj, by nie podzielić losu 21-latka jadącego przez Opolskie:

"Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

- od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;

- od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;

- dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:

- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;

- korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;

- sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;

- zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:

- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;

- zachowanie szczególnej ostrożności;

- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają:

kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;czepiania się pojazdów;jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku"

Quiz o mandatach. Wiesz ile trzeba zapłacić za te wykroczenia?
Pytanie 1 z 12
Jeżeli przekroczymy prędkość o 30 km/h, grozi nam mandat w wysokości 400 złotych. Do jakiej kwoty wzrasta kara w przypadku przekroczenia o 31 km/h?
Licznik wskazywał aż 55 km/h! Tak pędził hulajnogą po ścieżce rowerowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają