Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie: wady i zalety. Czy to ma sens?
Przyszli i młodzi studenci mają przed sobą wiele trudnych decyzji: już sam wybór kierunku studiów przysporzy nieprzespanych nocy. A niektórym pojawi się myśl, że może warto byłoby studiować więcej niż jeden kierunek. W tym artykule znajdziecie najistotniejsze wiadomości dot. studiowania dwóch kierunków na raz. Wady, zalety, opinie ekspertów.
Zobacz też: Trzy uczelnie z Wrocławia w światowym rankingu. Najlepsza na 926. miejscu
Z galerii poniżej dowiesz się, jakie są najpopularniejsze kierunki studiów na Uniwersytecie Opolskim.
Dwa kierunki to łatwiejsza droga do wymarzonej pracy?
Z jednej strony - tak. Większa wiedza to zawsze łatwiejszy start; poszerzone horyzonty i wszechstronność pomogą zresztą precyzyjnie wybrać branżę, w której chcemy zostać. Drugi kierunek zawsze może też posłużyć jako "koło ratunkowe", jeśli jedna z branż, w którą celujemy okaże się niezbyt przychylna.
Z drugiej jednak strony, jeśli nie dość dobrze wybierzemy kierunki, może się okazać, że w ostatecznym rozrachunku - na niewiele nam się zdadzą.
Czy warto studiować jednocześnie dwa kierunki?
Odpowiedź na pytanie, czy warto studiować więcej niż jeden kierunek na raz nie jest wcale taka prosta. Z pomocą przychodzi m.in. Uniwersytet Wirtualnej Edukacji, podsuwając kilka wskazówek.
Jeśli chodzi o studia dzienne; studenci, którzy zdecydują się na dwa kierunki ryzykują co najwyżej... oblaniem. Nieco gorzej sytuacja wygląda na przykładzie np. jednego kierunku w formie zaocznej, bo - choć jednocześnie daje to studentowi trochę więcej czasu - wiąże się ze stratą sporej ilości gotówki w przypadku zmiany zdania w trakcie.
- Chęć złapania dwóch srok za jeden ogon może spowodować, że ostatecznie nie skończysz żadnego z obu kierunków i zniechęcisz się do podjęcia kolejnej próby - czytamy na stronie uwe.edu.pl.
Jak studiować dwa kierunki jednocześnie?
O jednym rozwiązaniu wspomnieliśmy już wyżej; to studia zaoczne. Jeden z kierunków w formie niestacjonarnej rozłoży potrzebne do zaliczeń zaangażowanie i wolny czas - bo do dyspozycji będziemy mieli także weekendy. Pamiętajcie jednak, że w większości przypadków studia zaoczne to rezygnacja z co drugiej soboty i niedzieli, czasami spędzone na uczelni od rana do późnego wieczora.
Inną drogą mogą być też studia online. Sprawdziliśmy; w Polsce jest dostępna dość szeroka oferta programowa różnych uczelni, od księgowości i finansów, przez pedagogikę i prawo, aż po marketing.
Indywidualna Organizacja Studiów. Czym jest i jak działa IOS?
Jeśli jednak zdecydujecie się na standardową formę studiów; na uczelni publicznej i w formie dziennej, możecie skorzystać z tzw. IOS, czyli indywidualnej organizacji studiów. To opcja dla ambitnych. Dzięki temu rozwiązaniu studenci na dwóch kierunkach mogą dopasować rozkład zajęć do własnych potrzeb i ustalić je w taki sposób, aby pojawiać się na większości z nich w dogodnych dla siebie porach.
Warto również przeprowadzić indywidualne rozmowy z poszczególnymi wykładowcami i dowiedzieć się, czy będą oni w stanie np. przymknąć oko na kilka nieobecności więcej.