Opolskie najdroższe w Polsce. W maju ceny w sklepach rosły najszybciej w Polsce
Opolskie najdroższe w Polsce. W maju br. ceny na sklepowych półkach w województwie opolskim wzrosły o zawrotne 18,9 proc, podczas gdy w cyklicznej analizie krajowej (oprac. UCE Research i Wyższa Szkoła Bankowa): wzrost wyniósł 16, 7 proc.
Polecamy: Ile naprawdę zarabia się w Opolu? TAKIE są zarobki w Opolu i na Opolszczyźnie!
Polecany artykuł:
Zaraz za Opolszczyzną, koszyk zakupowy najwięcej wyniósł mieszkańców woj. łódzkiego (wzrost o 18,4 proc.) i Wielkopolski (wzrost o 18,1 proc.). Powody przytłaczającej, opolskiej drożyzny wymienia Rafał Parvi z WSB w Opolu. - [...] wiele osób z regionu pracuje w Niemczech bądź w innych krajach Unii Europejskiej, co przekłada się na bardzo wysokie podwyżki w sklepach, gdyż portfele opolskich rodzin są znacznie zasobniejsze aniżeli mieszkańców innych województw - czytamy w raporcie.
Zobacz też: Opole: Coraz MNIEJ osób w KOŚCIOŁACH! Cała PRAWDA o pobożności Polaków! [RAPORT]
"Opolanie zawsze wydają więcej"
W ten sposób mieszkańcy regionu pracujący w Polce muszą stawić czoła podwyżkom szytym na miarę zarobków z zagranicy. - Opolanie zawsze więcej wydają niż np. mieszkańcy woj. podkarpackiego czy małopolskiego. Natomiast w łódzkim i wielkopolskim wzrost cen w poprzednich miesiącach był wolniejszy niż w innych częściach Polski, dlatego ostatnio najszybciej przyspieszył – wyjaśnił tendencję Paryj.
Z kolei według współautorki badania z Hiper-Com Poland Julity Pryzmont województwa, w których zanotowano najmniejsze wzrosty (Podkarpacie - średnio o 13,8 proc., Podlasie - 16,1 proc., Świętokrzyskie - 16,5 proc., rdr.) należą do biedniejszych części Polski. To dlatego, że każda potencjalna podwyżka cen wiązałaby się ze spadkiem obrotów.
Będzie gorzej
Według modelów WSB, różnica pomiędzy województwami do końca roku może się jeszcze pogłębić. Opolskie nie jest w dobrym miejscu i momencie; bo w regionach ocenianych jako te najbardziej rozwinięte (Mazowsze, Dolny Śląsk, Śląsk) tempo wzrostu cen w marketach "wydaje się teraz niższe". To z kolei na poziom urbanizacji i konkurencję na rynku.
Według ekspertów w kolejnych kwartałach br. ceny najszybciej będą rosły w woj. opolskim, łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Najwolniejszych wzrostów można się spodziewać w województwach podkarpackim i świętokrzyskim.