Sposoby na oszczędzanie. Jak robić tanie zakupy spożywcze ?

i

Autor: Shutterstock oszczędzanie

Fatalne dane! Opolskie sklepy drożeją najszybciej w kraju. "Opolanie zawsze więcej wydają"

2022-06-14 14:11

"Portfele opolskich rodzin są znacznie zasobniejsze aniżeli mieszkańców innych województw" - głosi najnowszy raport UCE Research i Wyższej Szkoły Bankowej. Znamy przyczynę takiego stanu rzeczy i jego skutki: województwo opolskie, pod względem cen w sklepach, jest najdroższe w Polsce.

Opolskie najdroższe w Polsce. W maju ceny w sklepach rosły najszybciej w Polsce

Opolskie najdroższe w Polsce. W maju br. ceny na sklepowych półkach w województwie opolskim wzrosły o zawrotne 18,9 proc, podczas gdy w cyklicznej analizie krajowej (oprac. UCE Research i Wyższa Szkoła Bankowa): wzrost wyniósł 16, 7 proc.

Polecamy: Ile naprawdę zarabia się w Opolu? TAKIE są zarobki w Opolu i na Opolszczyźnie!

Zaraz za Opolszczyzną, koszyk zakupowy najwięcej wyniósł mieszkańców woj. łódzkiego (wzrost o 18,4 proc.) i Wielkopolski (wzrost o 18,1 proc.). Powody przytłaczającej, opolskiej drożyzny wymienia Rafał Parvi z WSB w Opolu. - [...] wiele osób z regionu pracuje w Niemczech bądź w innych krajach Unii Europejskiej, co przekłada się na bardzo wysokie podwyżki w sklepach, gdyż portfele opolskich rodzin są znacznie zasobniejsze aniżeli mieszkańców innych województw - czytamy w raporcie.

Zobacz też: Opole: Coraz MNIEJ osób w KOŚCIOŁACH! Cała PRAWDA o pobożności Polaków! [RAPORT]

"Opolanie zawsze wydają więcej"

W ten sposób mieszkańcy regionu pracujący w Polce muszą stawić czoła podwyżkom szytym na miarę zarobków z zagranicy. - Opolanie zawsze więcej wydają niż np. mieszkańcy woj. podkarpackiego czy małopolskiego. Natomiast w łódzkim i wielkopolskim wzrost cen w poprzednich miesiącach był wolniejszy niż w innych częściach Polski, dlatego ostatnio najszybciej przyspieszył – wyjaśnił tendencję Paryj. 

Z kolei według współautorki badania z Hiper-Com Poland Julity Pryzmont województwa, w których zanotowano najmniejsze wzrosty (Podkarpacie - średnio o 13,8 proc., Podlasie - 16,1 proc., Świętokrzyskie - 16,5 proc., rdr.) należą do biedniejszych części Polski. To dlatego, że każda potencjalna podwyżka cen wiązałaby się ze spadkiem obrotów. 

Express Biedrzyckiej - prof. Jan Malicki: Ukraińcy nie chcą ustępstw, domagają się walki

Będzie gorzej

Według modelów WSB, różnica pomiędzy województwami do końca roku może się jeszcze pogłębić. Opolskie nie jest w dobrym miejscu i momencie; bo w regionach ocenianych jako te najbardziej rozwinięte (Mazowsze, Dolny Śląsk, Śląsk) tempo wzrostu cen w marketach "wydaje się teraz niższe". To z kolei na poziom urbanizacji i konkurencję na rynku. 

Według ekspertów w kolejnych kwartałach br. ceny najszybciej będą rosły w woj. opolskim, łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Najwolniejszych wzrostów można się spodziewać w województwach podkarpackim i świętokrzyskim.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają