W których miastach w Polsce rodzi się najwięcej dzieci? [RANKING MIAST]

i

Autor: pixabay.com./zdjęcie poglądowe W których miastach w Polsce rodzi się najwięcej dzieci? [RANKING MIAST]

Gdzie rodzi się najwięcej dzieci? Niesamowity sukces dwóch ODLEGŁYCH miast!

2020-11-24 12:35

Gdzie w Polsce rodzi się najwięcej dzieci? Które miasta mają rekordową dzietność, a w których odnotowano najszybszy przyrost? GUS opublikował raport za 2019 r., na czoło w wyścigu o dzietność w Polsce wysuwają się dwa miasta z przeciwnych stron Polski. Na pierwszym miejscu Gdańsk, na drugim Opole.

W którym mieście w Polsce rodzi się najwięcej dzieci? Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Opolu urodzeń przybywa najszybciej (najwyższa dynamika wzrostu dzietności), a w Gdańsku najwięcej. To ogromne sukcesy dwóch samorządów położonych po dwóch stronach kraju!

- Opole przyjazne dla rodziny. Potwierdza to najnowsze badanie GUS, według którego miasto ma najwyższy w kraju wskaźnik dynamiki wzrostu urodzeń i jeden z najwyższych (zaraz po Gdańsku ) współczynnik dzietności - komentuje w mediach społecznościowych dane GUS prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Tzw. "zastępowalność pokoleń" gwarantuje współczynnik dzietności (w całym kraju) na poziomie 2,1. Oznacza to, że na sto kobiet powinno przypadać 210 urodzeń. Jak informuje Onet, w Polsce od 1989 r. współczynnik dzietności nie gwarantuje zastępowalności pokoleń. Od 1998 r. charakterystykę tego wzrostu można opisać jako "niską", czyli poniżej 1,5.

Najwyższa dzietność w Polsce. Gdzie rodzi się najwięcej dzieci?

Nieco bardziej optymistyczne są dane, które opisują charakterystykę urodzeń w większych miastach. W 2019 r. kilka miast wyszło poza strefę niskiej dzietności, w której od lat znajduje się cały kraj.

Do takich miast należy:

  • Warszawa (1,57),
  • Kraków (1,54),
  • Poznań (1,51),
  • Ruda Śląska (1,58),
  • Koszalin (1,53),
  • Wrocław (1,5).

Rekordowo wysoką dzietność w skali kraju notował Gdańsk, w którym w 2019 r. współczynnik dzietności wyniósł aż 1,64. Z kolei rekord tempa wzrostu padł w Opolu, gdzie w 2013 r. wskaźnik dzietności był zatrważająco niski - wyniósł 0,97. Od 2013 r. systematycznie wzrastał do 1,6 w 2019 r.

Sukces Opola. Najwyższy wskaźnik dynamiki wzrostu urodzeń

Włodarz Opola, Arkadiusz Wiśniewski zaznacza, że do sukcesu miasta przyczynił się samorządowy program działań na rzecz rodziny. - Tu ogromne znaczenie może mieć polityka żłobkowa. Jesteśmy liderem w zakresie wsparcia opieki żłobkowo-przedszkolnej i najbardziej „użłobkowionym miastem” w Polsce. Pokazują to twarde dane i ogólnopolskie rankingi – cytuje słowa prezydenta portal Czas na Opole.

Poza tempem wzrostu, Opole zajmuje też wysokie miejsce w samym ujęciu współczynnika dzietności. Opole w zestawieniu 16 miast wojewódzkich zajmuje 2 miejsce zaraz po Gdańsku. Wskaźnik dzietności par w Opolu wyniósł w 2019 r. 1,59.

Wskaźnik najniższej dzietności wskazał na Bydgoszcz i Kielce, gdzie wyniósł ok. 1,2.

Dobrze już było? Decyzja TK i pandemia źle wpłyną na statystykę urodzeń?

Jak przekazuje cytowana przez portal Onet.pl prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, orzeczenie TK ws. przerwania ciąży może mieć negatywny wpływ na dzietność w kolejnych latach. Podobnie zresztą jak sama pandemia SARS-COV-2, która może mieć przełożenie na wzrost niepewności - nie tylko tej zdrowotnej, ale także zawodowej, a przez to na odłożenie, czy hamowanie prokreacji.

- [...] dostęp do badań prenatalnych może sprzyjać rozwiewaniu obaw związanych z decyzją o rodzicielstwie. Po orzeczeniu TK do osób, które chcą być rodzicami, płynie jednak przekaz, że ich decyzja już się nie liczy - komentuje demograf.

Sonda
Jak sądzisz, czy decyzja TK ws. aborcji negatywnie włynie na dzietność w Polsce w kolejnych latach?
Zarażona koronawirusem, w śpiączce, urodziła dziecko.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki