Jak informuje TVN 24, w niedzielę (23 maja) internauta o nicku Mateusz0if7na uchwycił na nagraniu dwa leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych formujących się w Głubczycach (woj. opolskie).
Dlaczego zagrożona jest właśnie Opolszczyzna? Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk tvnmeteo.pl wyjaśniła, że Opolszczyzna i Śląsk dostały się pod wpływ niżu, którego centrum występuje nad Austrią i Węgrami. Tuby, będące zalążkami trąby powietrznej będzie można też zobaczyć w niedzielę także na Górnym Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu.
W jaki sposób powstaje trąba powietrzna? - Lej kondensacyjny rozwija się od podstawy chmury burzowej w kierunku ziemi. Powstaje wtedy, kiedy w chmurze występują silne prądy wstępujące - tłumaczy Arleta Unton-Pyziołek.
I dodaje: - Zwykle na pewnej wysokości jest uskok wiatru, i ten prąd zaczyna skręcać. W pewnym momencie zaczyna wirować, a para wodna w nim zaczyna się skraplać. Tak powstaje właśnie tuba - wyjaśniła Unton-Pyziołek. Jeśli prądy wstępujące w chmurze są mocno rozwinięte, możliwe jest utworzenie trąby powietrznej.