Rożnów, grobowiec rodzin Eben i Mohring

i

Autor: Sławomir Milejski/CC BY 3.0/pl.wikipedia.org Rożnów, grobowiec rodzin Eben i Mohring

Ciekawe miejsca w Polsce

Grobowiec Faraona na Opolszczyźnie? W polskiej piramidzie pochowano 28 osób!

2024-10-31 13:30

Czy to możliwe, że w samym sercu Opolszczyzny można natknąć się na tajemniczy grobowiec rodem z Egiptu? Ku zdziwieniu wielu okazuje się, że tak! We wnętrzach polskiej piramidy liczącej aż 9 metrów wysokości, pochowanych zostało 28 spokrewnionych ze sobą osób! Kim byli ci, którzy spoczywali pod monumentalnymi ścianami oraz jakie tajemnice skrywa budowla?

Spis treści

  1. Piramida w Polsce. O tym miejscu mało kto słyszał!
  2. Piramida w Różnowie grobowcem dla 28 osób
  3. Grobowiec na Opolszczyźnie rodem z Egiptu zachwyca turystów

Piramida w Polsce. O tym miejscu mało kto słyszał!

Piramidy większości osób kojarzą się z Egiptem, lecz okazuje się, że wcale nie jest konieczne rezerwowanie dalekiej wycieczki, bowiem takowe grobowce mamy również w Polsce! Mało kto o tym wie, ale polskie piramidy zachwycają nie tylko wyglądem, lecz również historią. Gdzie jednak można je spotkać? Okazuje się, że jedno z takich miejsc znajduje się między innymi na Opolszczyźnie, a dokładnie w Różnowie. 

Piramida w Różnowie grobowcem dla 28 osób

Zabytkowy grobowiec piramidalny w miejscowości Rożnów w województwie opolskim jest wyjątkowym miejscem na mapie naszego kraju. Piramida sięga historią XVIII wieku, bowiem rozpoczęcie budowy datuje się na rok 1780. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Carl Adolf August von Eben und Brunnen - generał armii pruskiej i właściciel ziem rożnowskich. Przed śmiercią mężczyzna zażyczył sobie, by wraz z rodziną został pochowany niczym Faraon.

W grobowcu spoczęło łącznie 28 osób, w tym m.in. teść oraz teściowa Carla. Do zakończenia II wojny światowej spokój spoczywających w grobowcu ciał był nienaruszony, lecz po wkroczeniu Armii Czerwonej wszystko uległo zmianie. Piramida nagle została zniszczona i dopiero w 2005 roku budowlą zajęli się profesjonaliści. Naukowcy z Zakładu Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu postanowili uporządkować i zinwentaryzować stary grobowiec w Rożnowie, dzięki czemu dziś możemy podziwiać piramidę w stosunkowo dobrym stanie na własne oczy.

Piramida w Rożnowie jest unikalną budowlą grobową, jedną z najstarszych i najwyższych tego typu budowli w Polsce. Pod koniec XVIII wieku m.in. w wyniku wyprawy Napoleona do Egiptu w latach 1798-1801, modne stały się różne egipcjana, a wyrazem fascynacji kulturą Egiptu było również budowanie nagrobków piramidalnych - mówiła  Elżbieta Molak, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, nto.pl.

Grobowiec na Opolszczyźnie rodem z Egiptu zachwyca turystów

Grobowiec rodowy von Eben und Brunnen powstał nieopodal drewnianego kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła z XVIII wieku. Cały obiekt jest murowany z pruskiej cegły i osiąga około 9 metrów wysokości. Turyści, którzy odwiedzają to miejsce, zachwycają się wykonaniem oraz oczywiście monumentalnym wyglądem budowli.

Mamy przy naszym kościele kawałek historii. Nie trzeba jechać do Egiptu, wystarczy do Rożnowa! Nieraz widzę, jak przy naszym kościele drewnianym przystają samochody, przyjeżdżają ludzie, żeby zobaczyć piramidę. Ostatnio podjechało 20 motocykli, motocykliści też chcieli obejrzeć nasz słynny zabytek. Zrobili specjalną wyprawę w tym celu do Rożnowa - mówił ks. Ryszard Zieliński, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Skałągach, nto.pl.

Niecodzienny widok. Z tych cegieł zbudowano zamek w Tarnowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają