Opolskie kwitnie? Szok w rankingu budżetowym 2021

i

Autor: UM Opole - mat. prasowe Opolskie kwitnie? Szok w rankingu budżetowym 2021

Historyczny rekord bogactwa. Opolskie zamożne jak nigdy?

2022-08-08 11:38

Województwo opolskie zajęło historyczne, czwarte miejsce w rankingu zamożności samorządów w Polsce. Czasopismo "Wspólnota" - pismo samorządu terytorialnego - publikuje takie raporty od 2012 roku porównując samorządowe dochody przypadające na jednego mieszkańca, czyli per capita. Co właściwie oznacza sukces regionu opolskiego?

Opolskie: 4. najzamożniejszy samorząd w Polsce

Bieżący raport samorządowy traktuje o finansach za okres 2019-2021. Metodologicznie, autorzy raportu skupili się na dochodach w budżetach samorządowych (podatki, inwestycje etc.) bez tzw. dotacji celowych - to specyficzne zadania, realizacje, które dot. zwykle administracji rządowej, czy zadań zleconych samorządom. Podlegają innym zasadom rozliczania. 

Nie przegap: Fatalne dane! Opolskie sklepy drożeją najszybciej w kraju. "Opolanie zawsze więcej wydają"

Z obliczeń Czasopisma Wspólnota (dochód samorządu podzielony przez liczbę mieszkańców) wynika, że na mieszkańca przypadło 397,25 zł. To dało Opolszczyźnie 4. miejsce w kraju.

Marszałek: "W planowaniu budżetu ważne są trzy rzeczy"

Marszałek opolskiego, Andrzej Buła, po publikacji wyników i historycznym, 4. miejscu regionu (to, w porównaniu do zeszłego badania, awans o 9 miejsc) zdradził, że w planowaniu każdego budżetu kluczowe są trzy sprawy: "to, co budujemy i zostawiamy kolejnym pokoleniom, zarządzanie naszym długiem oraz możliwość wspierania dotychczasowych partnerów".

Sonda
Planujesz wyjechać z Opola/woj. opolskiego?

Nie da się ukryć, że jednym ze źródeł dochodu jest podatek CIT (dochody spółek). W ubiegłym roku dochody z tytułu udziałów w podatku CIT wyniosły 184,5 mln zł, a to aż o 59,3 proc. więcej niż w 2020 roku i o 85,8 proc. więcej niż w - przedpandemicznym jeszcze - 2019 roku.

Autorzy rankingu podkreślają jednocześnie, że zamyka się on w roku 2021 roku - czyli jeszcze przed inflacyjną eksplozją i zmianami prawa podatkowego. Co przyniesie najbliższa przyszłość? Nad tym zastanowili się już sami autorzy, prof. Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

Niewykluczone, że ta stabilność w najbliższym czasie zostanie zachwiana. Po pierwsze, w minionych latach wprowadzane były zmiany prawne (zwłaszcza w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych), które miały niekorzystny wpływ na dochody samorządów. Po drugie, kolejne zmiany w podatkach wprowadzane są w roku bieżącym. Trudno precyzyjnie oszacować ich skutki dla poszczególnych samorządów, ale nie będą to zmiany obojętne dla kondycji lokalnych budżetów. Po trzecie, rozpędzająca się inflacja, z którą będziemy musieli żyć jeszcze długo, oznacza drastyczny wzrost kosztów ponoszonych przez samorządy. Po czwarte, zagrożeniem jest przeciągająca się niepewność dotycząca dostępu do funduszy unijnych. Do tego wszystkiego dochodzą napięcia finansowe związane z wojną na Ukrainie

Cały ranking, z możliwością porównania regionu opolskiego do konkurencji, możesz znaleźć TUTAJ

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki