Metodologicznie w badaniu liczyło się 8 obszarów: Zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń. Oceniano programy zdrowia publicznego, procentowy udział terenów zielonych, czy jakość powietrza. Pierwsze dziesięć miejsc najzdrowszych miast w Polsce jest trudne do scharakteryzowania, znajdują się tam zarówno miasta z północy, jak centralnej i południowej Polski.
TOP 10 najzdrowszych miast w Polsce [RANKING]
- Warszawa,
- Opole,
- Chorzów,
- Gdańsk,
- Rzeszów,
- Koszalin,
- Białystok,
- Gdynia,
- Sopot,
- Poznań.
Co ciekawe, Opole zostało liderem kategorii zdrowie. W ramach badań ten obszar definiowano jako zakres działań zwiększających dostęp do świadczeń zdrowotnych i działań z obszaru zdrowia publicznego, na które miasta mają wpływ. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, Opole wydało najwięcej pieniędzy np. na programy zdrowotne (rak szyjki macicy, nowotwór piersi, choroby układu krążenia, działania wspomagające prokreację jak choćby in vitro, wsparcie osób z niepełnosprawnościami itp.).
Nie przegap: To początek końca Opola?! Jest gorzej, niż myśleliśmy. Naukowcy: "Katastrofa"
Na 10. miejscu Opole wyróżniono też w kategorii usług komunalnych i społecznych, tam z kolei analizie poddawano usługi, których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest kluczowy, tj. wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna i sport czy bezpieczeństwo publiczne. - Planujemy coroczną aktualizację opracowanego indeksu, aby oceniać, czy warunki dla zdrowego życia i funkcjonowania w miastach się poprawiają - zapewniają autorzy.