Podróże w czasie epidemii? Zobacz, jak działa FLIXBUS i BLABLACAR

i

Autor: StockSnap/Zdjęcie Poglądowe/Pixabay.com Podróże w czasie epidemii? Zobacz, jak działa FLIXBUS i BLABLACAR

Jak podróżować w czasie epidemii? [FLIXBUS, BLABLACAR]

2020-03-26 12:26

Nowe zasady paraliżują wiele firm, inne zmuszają do dostosowania się do nowego rynku. Firmy przewozowe wystosowały specjalne oświadczenie, dot. przemieszczania się i korzystania z ich usług podczas epidemii. W miarę możliwości, wszyscy powinni poddać się społecznej kwarantannie, nie zawsze jest to jednak możliwe. Jak podróżować Flixbusem i BlaBlaCarem?

Komunikacja miejska podlega już specjalnym ograniczeniom - w autobusie może przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jak wygląda podróżowanie z pomocą prywatnych firm?

Czytaj więcej: Kwarantanna w Polsce: Nowe zasady. Co wolno, a czego nie?

Flixbus: Jak jeździć w czasie epidemii?

Firma zapewnia, że obserwuje rozwijającą się i dynamiczną sytuację w kraju związaną z epidemią COVID-19.

- Połączenia, które można obecnie rezerwować na stronie FlixBus, działają zgodnie z obowiązującym rozkładem. O wszelkich zmianach czy opóźnieniach pasażerowie są na bieżąco informowani - zapewniają przedstawiciele firmy.

Berlin - połączenia z wybranymi miastami w Polsce wciąż są obsługiwane: Berlin-Szczecin, Berlin-Warszawa i Berlin-Medyka.

Francja - połączenia zawieszone na terenie Francji oraz połączenia międzynarodowe z/do Francji od 17 marca 2020 r. do odwołania.

Włochy - połączenia dostosowane i zawieszona obsługa połączeń autobusowych na całym terytorium Włoch oraz wybranych połączeń transgranicznych z/do Włoch. Zmiany obowiązują od 11 marca 2020 r. do 3 kwietnia 2020 r.

Czechy/Słowacja - Z powodu ograniczeń w podróżowaniu nałożonych przez rządy Czech i Słowacji, FlixBus zawiesza połączenia międzynarodowe z Polski do Czech od 14 marca 2020 na 30 dni oraz z Polski na Słowację od 13 marca 2020 do odwołania.

Flixbus: Trasy międzymiastowe

Nowe rozporządzenie nakłada dodatkowy obowiązek na środki publicznego transportu zbiorowego - w autobusach, czy tramwajach tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. W przypadku Flixbusa, ta kwestia maluje się nieco inaczej. O szczegóły zapytaliśmy przedstawicieli firmy.

FlixBus nie wykonuje przewozów o charakterze użyteczności publicznej. Natomiast, kierując się względami bezpieczeństwa zarówno naszych pasażerów, jak i kierowców, wprowadziliśmy zmiany dot. odprawy i zajmowania miejsc. Nowe procedury uwzględniają m.in. odprawę pasażerów przy tylnych drzwiach autobusu, aby ominąć przedział dla kierowców, zablokowanie miejsc siedzących w pierwszym rzędzie, a także zalecenia dla pasażerów dot. zachowania odległości od innych pasażerów przy wyborze pozostałych miejsc

- komentuje Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce i na Ukrainie.

Kontrole w autobusach:

Firma przekonuje także, że stosowane są wszystkie środki ostrożności i higieny - m.in. intensyfikację kontroli stanu czystości wnętrz pojazdów po każdym kursie.

Zwroty biletów:

Flixbus zapewnia, że jeśli odwołał jakiś kurs, na który mieliśmy wykupiony bilet - skontaktuje się z nami, i przekażę informacje dot. dalszego postępowania zwrotu kosztów.

Czytaj też: Radiowozy patrolują miasto! W Opolu usłyszycie WAŻNY komunikat. Brzmi GROŹNIE [WIDEO]

BlaBlaCar: Jak jeździć w czasie epidemii?

BlaBlaCar także wprowadza zmiany. Kurs odwołamy bezpłatnie, a przedstawiciele namawiają do korzystania z usług tylko, kiedy to naprawdę konieczne.

To nie jest czas na podróżowanie - nasza platforma powinna jedynie umożliwiać zaspokojenie wyjątkowych i absolutnie niezbędnych potrzeb związanych z transportem. Pasażerowie, którzy chcą anulować swoją podróż, mogą to zrobić bezpłatnie.

Firma, mimo nieprzerwanej działalności apeluje o pozostanie w domach.

- [...] w obecnej sytuacji, gdy konieczne jest zachowanie dystansu między ludźmi, wspólne przejazdy nie są zalecane. Ważną zasadą wspólnych przejazdów jest również wolność. Utrzymamy zatem platformę otwartą, ponieważ w praktyce należy ona do jej użytkowników, którzy swoją aktywnością umożliwiają jej działanie. Wiemy, że carpooling może być uzupełniającym rozwiązaniem w tych nielicznych uzasadnionych przypadkach, w których ludzie nadal absolutnie muszą podróżować. Mogą to być lekarze, pielęgniarki lub inni pracownicy służby zdrowia, osoby prowadzące sklepy i firmy, które muszą pozostać otwarte, czy też osoby, które opiekują się kimś bliskim - czytamy w komunikacie.

Dzisiaj nie wzywamy - tak jak zwykle - do solidarnego dzielenia się miejscami w swoim samochodzie. Dzisiaj apelujemy o solidarne pozostanie w domu, zadbanie o swoje bezpieczeństwo i ochronę innych.

Mam nadzieję, że wkrótce wrócimy do normalnego życia i odbudujemy naturalne codzienne kontakty międzyludzkie. Wtedy ponownie zaprosimy Cię do wspólnego podróżowania z członkami naszej społeczności.

Koronawirus; Najważniejsze informacje z regionu

Produkcja przyłbic ochronnych dla szpitali

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki