Przedsiębiorcy starają się o świadczenia z tarczy antykryzysowej. W województwie opolskim zdecydowana większość zdecydowała się zrobić to przez internet.
Czytaj więcej: Opolanie szturmują ZUS. Nie chcą płacić składek
Żeby korzystać z Platformy Usług Elektronicznych wystarczy mieć 18 lat, założyć konto na platformie i potwierdzić swoją tożsamość. Mając takie konto, możemy przejrzeć dane zgromadzone w ZUS, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi.
Na 15,7 tysięcy wniosków o zwolnienie z opłacania składek, odroczenie w płatnościach oraz wypłatę świadczenia postojowego tylko 2700 to były dokumenty papierowe. Te, które wpłynęły do nas drogą pocztową i te wrzucone do specjalnych skrzynek na korespondencję przed naszymi placówkami. Zatem po formularze papierowe sięgnęło zaledwie 17 procent wnioskujących. Obecnie, w skali całego kraju wpływ dokumentów papierowych o dostępne formy pomocy dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców to 31 procent. Większość osób korzysta ze ścieżki elektronicznej
Polecany artykuł:
- mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!
Tendencja wzrostowa
Od stycznia do końca marca w województwie opolskim profil założyło 1451 nowych użytkowników PUE. To więcej niż w IV i III kwartale 2019 roku, kiedy konta postanowiło założyć odpowiednio 1249 i 1349 mieszkańców regionu.
- W województwie opolskim profil na Platformie Usług Elektronicznych ma ponad 53 tysiące osób. Użytkowników przybywa - mówi Sebastian Szczurek.
W całej Polsce z takiej formy korzysta już 2 mln 476 tys. osób.