Kiedy rusza sezon grzewczy 2021/2022?
Za oknem zrobiło się chłodno, termometry w dzień wskazują w okolicach 10 stopni C. Odbija się to negatywnie na temperaturach wewnątrz mieszkań. Mieszkańcy coraz częściej skarżą się, że w ich mieszkaniach robi się coraz zimniej i zastanawiają się, kiedy rusza sezon grzewczy 2021/2022 w ich spółdzielni czy wspólnocie. Zgodnie z prawem, sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Nie mamy jednak dobrych wiadomości: włączenie kaloryferów to indywidualna decyzja zarządcy, ale są pewne czynniki, które mogą ją przyspieszyć. Najczęściej kaloryfery zaczynają grzać na przełomie września i października. Wiele zależy jednak od jesiennych temperatur. Mieszkańcy, którzy niecierpliwie czekają na ciepłe grzejniki, muszą jednak pamiętać, że szybsze rozpoczęcie sezonu grzewczego 2021/2022 wiąże się także z większymi kosztami. Odkręcone grzejniki generują już bowiem koszty, które trzeba będzie opłacić w czynszu.
Przeczytaj koniecznie: Tutaj kaloryfery są już ciepłe!
Kiedy zaczną grzać kaloryfery?
Kiedy zaczną grzać kaloryfery w mieszkaniach? Niektóre spółdzielnie i wspólnoty już rozpoczęły sezon grzewczy 2021/2022 i włączyły grzejniki. Jednak nawet w tym samym mieście zdarza się, że w jednym bloku już grzeją, a w innym - jeszcze nie. Dlaczego tak jest, że niektórzy już mają ciepłe kaloryfery, a inni nie i od czego to zależy? Wpływa na to kilka czynników:
- indywidualna decyzja - niektóre spółdzielnie / wspólnoty z góry określają datę rozpoczęcia sezonu grzewczego
- temperatura na zewnątrz - kiedy średnia temperatura na zewnątrz spada poniżej przyjętej normy, zarząd podejmuje decyzję o włączeniu kaloryferów; może to być np. 10 stopni C.
- informacje od mieszkańców - niektóre spółdzielnie i wspólnoty czekają na informacje od mieszkańców - gdy ci zgłaszają potrzebę włączenia kaloryferów, zarząd może podjąć decyzję o uruchomieniu grzejników
- temperatura w mieszkaniach - przy podejmowaniu decyzji o włączeniu kaloryferów przydatne dla spółdzielni i wspólnot mogą być także przepisy mówiące o minimalnej temperaturze w pomieszczeniach w budynkach mieszkalnych; rozporządzenie ministra infrastruktury określa, że jest to 20 st. C w pokojach oraz 24 st. C w łazienkach; jeśli więc temperatura w mieszkaniach spadnie poniżej tych wartości, większość spółdzielni i wspólnot podejmuje decyzję o uruchomieniu sezonu grzewczego
A u ciebie kaloryfery są już ciepłe? Czekamy na informację w komentarzach!