Marcin Ociepa

i

Autor: Marcin Ociepa/FB

Wybory 2023

Marcin Ociepa w debacie Super Expressu. Kim jest konserwatysta z Opola

Marcin Ociepa z Opola będzie brał udział w debacie Super Expressu. Zobacz koniecznie. Ogłosił, że w wyborach parlamentarnych kandyduje na posła z listy Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Mimo młodego wieku jego przeszłość polityczna jest imponująca. Kim naprawdę jest Marcin Ociepa, konserwatysta z Opola?

W wielkiej debacie Super Expressu weźmie udział przedstawiciel naszego regionu. Marcin Ociepa już w niedzielę, 24 września, punktualnie o 18:00 będzie uczestniczył w debacie przedwyborczej. Zobacz koniecznie na żywo.  Nie zabraknie trudnych pytań i rzeczowych odpowiedzi. Jak zawsze będzie można ją oglądać na żywo na naszych kanałach na YouTube i Facebooku oraz na SE.pl.

Marcin Ociepa ma 39 lat, a aktywnym politykiem jest od 21 lat. To sprawia, że jego przeszłość społeczno-polityczna jest niezwykle bogata. Od najmłodszych lat związany jest z ruchem harcerskim, a obecnie jest podharcmistrzem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Systematycznie oddaje krew i jest honorowym dawcą krwi. Od lat uważa się za zdeklarowanego konserwatystę, czego ostatnim efektem jest wybór na prezesa utworzonego przez to środowiska dawnego Porozumienia stowarzyszenia OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej.

Skąd pochodzi Marcin Ociepa i czego dokonał

Marcin Ociepa jest opolaninem. Ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie Opolskim o specjalności europejskiej. Pracował jako nauczyciel akademicki w Katedrze Studiów Regionalnych Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego i na Politechnice Opolskiej. Odbył studia podyplomowe MBA, ukończył program Top Public Executive realizowany przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz IESE Business School.

Za swój największy sukces zawodowy uznaje utworzenie Collegium Nobilium Opoliense - jednej z czołowych szkoły liderów w Polsce.

Kariera polityczna Marcina Ociepy

Karierę polityczną Marcin Ociepa pełna jest wzlotów i upadków. Wstępował do wielu organizacji i ugrupowań, by po kilku miesiacach zmieniać je na inne. Rozpoczął ją w 2002 roku, gdy przystąpił do stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści, później został jego przewodniczącym w Opolu.

W latach 2005–2009 koordynował kampanię na rzecz wprowadzenia w mieście rad dzielnic.

W 2006 starał się pierwszy raz dostać do Rady Miasta w Opolu, lecz jego Chrześcijańskie Blok Samorządowy nie uzyskał mandatów.

W 2007 współpracował z Prawicą Rzeczypospolitej w okresie powstawania partii. Od 2007 do 2009 był dyrektorem biura europosła Konrada Szymańskiego, a od 2007 do 2010 także kierował biurem posłanki Leny Dąbkowskiej-Cichockiej. W 2009 został koordynatorem projektu „Obywatelski Projekt Strategii Rozwoju Miasta Opola – Opole 2050”.

Pracował jako dyrektor Instytutu Spraw Zagranicznych w Opolu. Został członkiem Europejskiego Komitetu Regionów. 

W 2010 wybrany został do rady miejskiej w Opolu z listy komitetu „Razem dla Opola” (z poparciem kierowanego przez siebie lokalnego Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Horyzonty”. Objął następnie funkcję wiceprzewodniczącego rady miasta. W tym samym roku współtworzył partię Polska Jest Najważniejsza. W wyniku decyzji o rozwiązaniu PJN w 2013 współtworzył Polskę Razem, w której objął przewodnictwo struktur w województwie opolskim.

W wyborach samorządowych w 2014 kandydował z ramienia „Razem dla Opola” na stanowisko prezydenta miasta (z poparciem m.in. PiS). W pierwszej turze zdobył 22,13% poparcia, dzięki czemu trafił do drugiej tury. Uzyskał w niej 32,14% głosów, przegrywając z Arkadiuszem Wiśniewskim. Utrzymał natomiast mandat radnego i w tej kadencji objął stanowisko przewodniczącego rady miejskiej.

W kwietniu 2015 został wiceprezesem Polski Razem i z jej rekomendacji w tym samym roku kandydował z ramienia komitetu PiS do Senatu (poparł go również Kukiz’15), uzyskując 26,60% poparcia i zajmując 2. miejsce spośród ośmiu kandydatów. Po przekształceniu w listopadzie 2017 Polski Razem w Porozumienie, pozostał jednym z wiceprezesów tej partii, a także stanął na czele jej struktur w okręgu opolskim.

Marcin Ociepa w ministerstwach i w Sejmie

Prawdziwym punktem zwrotnym w politycznym życiu Marcina Ociepy było powołanie na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, odpowiedzialnego za sprawy europejskie. W tym samym roku 2018 z listy PiS, jako kandydat Porozumienia, uzyskał mandat radnego sejmiku opolskiego VI kadencji. Rok później awansował ze stanowiska podsekretarza stanu na funkcję sekretarza stanu w MPiT.

W wyborach parlamentarnych w tym samym roku został wybrany na posła IX kadencji, otrzymując 16 066 głosów. W listopadzie 2019, po przekształceniach w strukturze ministerstw, przeszedł na funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Ale już w grudniu przeszedł do Ministerstwa Obrony Narodowej. Po zawirowaniach związanych z odwołaniem Jarosława Gowina ogłosił dymisję, która jednak nie została przyjęta. Od tego czasu coraz zbliżał się do PiS i ostatecznie obecnie ponownie stara się o wybór na posła z listy PiS.

Marcin Ociepa już w niedzielę, 24 września, punktualnie o 18:00 będzie uczestniczył w debacie przedwyborczej Super Expressu. Uczestnikami będą

  • Trzecia Droga: Paweł Zalewski
  • Nowa Lewica: Maciej Konieczny
  • Bezpartyjni Samorządowcy: Jerzy Michalak
  • ​​​​​Koalicja Obywatelska: Jan Grabiec
  • Konfederacja: Konrad Berkowicz
  • ​​​​PiS: Marcin Ociepa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki