Spis treści
Inwazja kleszczy w Opolu
Niedawno zniesione obostrzenia sprzyjają relaksowi wśród lasów; rower, spacer, czy rolki mogą się jednak przyczynić do złapania kleszcza. A tych, po ciepłej i bezśnieżnej zimie, jest naprawdę dużo! W Opolu zalesionych miejsc do wypoczynku nie brakuje, Wyspa Bolko już teraz przeżywa prawdziwe oblężenie w związku z poluzowaniem zakazów, a nasz region jest wyjątkowo zagrożony rozprzestrzenianiem się kleszczowego zapalenia mózgu. Pamiętajmy o zabezpieczeniach, w Polsce pierwsze przypadki boreliozy (choroby odkleszczowej) odnotowano już w lutym.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!
Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
Tu nie ma żadnych rewelacji. Kleszcze w Polsce są dość popularne, i większość z nas przyzwyczaiła się już do konieczności ich unikania. Przed wyjściem do lasy pamiętajmy o ubraniach zasłaniających ciało (bluza z długim rękawem, długie spodnie), a po powrocie, dokładnie sprawdźmy zarówno ubrania, jak i naszą skórę. Dostępne w aptekach preparaty przeciwko kleszczom również powinny pomóc.
Czytaj też: Opole: Szkoły zamknięte do 24 maja. Co ze świadectwami maturzystów? [NOWE DATY EGZAMINÓW]
Jak usunąć kleszcza?
To bardzo istotny moment walki z pasożytem. Błędne usunięcie kleszcza może skutkować groźnymi powikłaniami.
Wskazówkę dotyczącą bezpiecznego usuwania kleszczy wydał m.in. główny Inspektorat Sanitarny.
Kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów do usuwania kleszczy. Zabieg ten wykonujemy niezwłocznie po zauważeniu kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Wyciągając kleszcza chwytamy go, jak najbliżej skóry, za przednią część ciała i pewnym ruchem pociągamy ku górze. Ranę po ukąszeniu dokładnie oczyszczamy środkiem dezynfekującym.
Już w najbliższą środę, 29 kwietnia, do "Super Expressu" będzie dołączona specjalna karta, która pomoże w bezpieczny sposób pozbyć się kleszcza. To certyfikowany wyrób medyczny!