Kolęda 2019/2020 ver 2

i

Autor: Pixabay Jak przygotować się do kolędy? O czym rozmawiać, czego nie robić?

Kolęda 2019/2020 w Opolu. Jak przyjąć KSIĘDZA? Czego nie robić i co z kopertą?

2019-12-09 13:52

W największych opolskich parafiach rozpoczęły się już roraty. Zaraz za nimi przyjdzie kolej na wizyty duszpasterskie. Warto się do nich przygotować. Jak się zachowywać, o czym rozmawiać z księdzem, czego nie mówić? Radzimy!

Większość parafii publikuje swoje harmonogramy kolęd na oficjalnych stronach. Można tam sprawdzić prognozowaną datę i godzinę wizyty księdza. A co, kiedy już się zjawi?

Warto pamiętać, że kolęda to zwyczaj znany w Polsce od lat. I choć wizyta księdza u parafian to wizyta duszpasterska, to nie polega tylko na modlitwie. Takie spotkanie nie jest wyłącznie sakralne.

O czym rozmawiać i kto właściwie powinien zacząć?

To wcale nie jest takie proste. Jeśli w rodzinie, do której przychodzi ksiądz są dzieci, może być nieco łatwiej. Ksiądz sprawdza zeszyty dzieci do religii, pyta o szkołę. W naturalny sposób rozmowa się toczy a czas kolędy mija bez niezręcznej ciszy. Co jednak, kiedy dzieci nie ma, lub są już duże? Wtedy ksiądz będzie czekał na zagajenie rozmowy. Jest parę uniwersalnych tematów oraz kilka takich, których wypada unikać.

Kolędnicza cisza...

Dobrym pomysłem jest unikanie tematów politycznych. Księża nie powinni dzielić się swoimi politycznymi sympatiami, a postawieni przed faktem, czy zachęceni, mogą poczuć się nieco zmieszani. Takie wątki mogą wywołać też potencjalne spory, zdecydowanie zbędne podczas kolędy. Zastosujmy więc ciszę wyborczo-kolędniczą!

Przemilczmy "grzeszki"

Inną dobrą praktyką będzie też przemilczenie ew. zachowań niezgodnych z przekonaniami księży, takich jak np. wspólne życie bez ślubu. Nikt nie musi się utożsamiać z poglądami księdza, ale jeśli decydujemy się na wpuszczenie go z kolędą, darujmy sobie niepotrzebne prowokacje.

Częstujmy księdza ale bez przesady

Czy wypada nam częstować księdza? Tak, ale raczej odpuśćmy sobie pełny obiad z dwóch dań. Ksiądz tego dnia przechodzi przez dziesiątki domów, i bardzo prawdopodobne, że zaserwujemy duchownemu niestrawność. Zostańmy przy kawie i ciastku.

Jeśli natomiast mamy dobrze skomunikowaną społeczność sąsiedzką, można śmiało umówić się na harmonogram poczęstunku. W ten sposób unikniemy niezręcznego odmawiania, a ksiądz nie będzie ani głodny, ani przejedzony.

Stół na kolędę: co powinno się na nim znaleźć?

Powinien być przykryty białym, wyprasowanym obrusem. Na nim krzyż i świece, biblia, woda święcona i kropidło. Jeśli w domu są dzieci, zwykle kładą na stół zeszyty od religii, które ksiądz sprawdza.

Na koniec warto pamiętać o ostatnim, istotnych szczególe. Podczas kolędy księża nie przyjmują żadnych ofiar. Nie wychodźmy zatem przed szereg, a jeśli koniecznie chcemy, pieniędzmi możemy nagrodzić ministrantów.

Temat zbierania ofiar był już piętnowany nie tylko w kościele w Polsce. Również we Włoszech, chcąc odciąć się od zarzutów, jakoby duchownym zależało głównie na pieniądzach, kapłani odwiedzają teraz jedynie domy, do których zostali wcześniej, za pośrednictwem kancelarii parafialnej, zaproszeni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki