Opole. Megapunkt szczepień! Nowy pomysł prezydenta i wojewody. Jest mały problem...

i

Autor: Czas na Opole/Arkadiusz Wiśniewski/Fb Opole. Megapunkt szczepień! Nowy pomysł prezydenta i wojewody. Jest mały problem...

Koronawirus. MASOWE szczepienia w Opolu! Jest termin, miejsce i PROBLEM! "Dzieci jeżdżą tam na łyżwach"

2021-03-30 19:39

Koronawirus, nowy harmonogram szczepień. Nowa propozycja rządu, która ma przyspieszyć proces szczepień, zakłada m.in. punkty szczepień masowych w każdej gminie. W kwietniu do Polski ma przybyć 7 milionów nowych szczepionek, przez co samorządy - organizując na swoim terenie masowe punkty szczepień - znacznie przyspieszą szczepienia swoich mieszkańców. Opole znalazło już miejsce, prezydent podał nawet termin. Jest jeden problem. Dzieci jeżdżą tam na łyżwach! Rodzice młodych sportowców (łyżwiarek figurowych, czy drużyn hokejowych) uważają, że zamknięte lodowisko zabierze możliwości trenowania na lodzie i przyczyni się do zakończenia kariery młodych zawodników.

Koronawirus. Nowy harmonogram szczepień. Masowe szczepienia w Opolu. We wtorek (30.03.21 r.) premier zapowiedział, że do końca sierpnia rząd chce zaszczepić wszystkich, którzy będą tego chcieli. W tym celu od II kwartału szczepienia będą wykonywane w kilku dodatkowych miejscach i przez dodatkowy personel. Kluczową zmianą jest powołanie punktów szczepiennych w samorządach (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy).

Szczegóły znajdziesz TUTAJ: Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?

Czas jest kluczowym wskaźnikiem. Nie weźmiemy odpowiedzialności za kolejnych umierających, przeciążoną służbę zdrowia i zamęczoną lokalną gospodarkę dlatego, żeby grupa dzieci mogła jeździć na łyżwach do czerwca, bo potem i tak rozmrozimy lodowisko na dwa kolejne miesiące. Odłożenie szczepień o kolejne tygodnie to kolejne tragedie i pogrzeby albo trwałe utraty zdrowia. Nie sposób racjonalnie zestawić to z koniecznością utrzymania zajęć hokejowych dla 8-9 latków.

Opole. Masowe szczepienia już od 19 kwietnia? "Nie weźmiemy odpowiedzialności za kolejnych umierających, przeciążoną służbę zdrowia i zamęczoną lokalną gospodarkę dlatego, żeby grupa dzieci mogła jeździć na łyżwach [...]"

We wtorek (30.03) wojewoda Sławomir Kłosowski zdalnie spotkał się ze starostami, zastępcą prezydenta Opola i wicemarszałkiem województwa, żeby omówić zasady tworzenia masowych punktów szczepień przez samorządy. Ustalono, że punkt masowego szczepienia powstanie na Toropolu (lodowisko w Opolu przy ul. Barlickiego 13). Tę informację przekazał w mediach społecznościowych także prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, podając konkretną datę.

- 19 kwietnia może rozpocząć się w Opolu szczepienie chętnych mieszkańców na masową skalę! - czytamy. W poście włodarz zarysował fatalną sytuację epidemiczną wspominając m.in. o gospodarce, służbie zdrowia i potwornej śmiertelności. 

- Codziennie na COVID-19 umiera kilku opolan. W ciągu roku może to być nawet ponad pół tysiąca zmarłych w samym Opolu! W całym kraju dane te zbierają się w dziesiątki tysięcy. Co może być w tej sytuacji ważniejszego niż dostęp do szybkich szczepień? Jazda na łyżwach dla dzieci? - pyta retorycznie Arkadiusz Wiśniewski.

W czym rzecz? Część mieszkańców zwróciła uwagę na to, że... z lodowiska na Toropolu korzystają dzieci, jeżdżąc tam na łyżwach. - Szkoda bo niszczy się rozwój dzieci w naszym rejonie - pisze jeden z mieszkańców. Mało tego! Na Facebooku powstała grupa, która zrzesza mieszkańców miasta niezadowolonych z decyzji (w tej chwili liczy ponad 500 członków!). Warto dodać, że w tej sprawie wypowiedział się m.in. Krzysztof Koziarski, prezes MUKS Orlik Opole. W rozmowie z portalem 24Opole podkreślił, że rozumie walkę z SARS-COV-2, ale sportowcy (czasem reprezentanci na arenie krajowej) tracąc Toropol, nie mają alternatywy, bo w województwie brak podobnego lodowiska.

Arkadiusz Wiśniewski dobitnie wyjaśnił swoje stanowisko w opublikowanym poście.

Włodarz wytłumaczył też praktyczny wymiar takiej decyzji.

- Mówimy o codziennej wielogodzinnej pracy kilkudziesięciu osób i szczepieniach nawet dwóch tysięcy chętnych osób dziennie. To kluczowe. Musimy zapewnić tym ludziom godne warunki pracy - komentuje.

Wspomniał też o komercyjnym aspekcie dzierżawienia konkretnego budynku, przywołując problemy, które pojawiły się podczas przekształcania CWK w szpital tymczasowy.

- Komercyjne wynajęcie obiektu ma swoje ograniczenia. Nie tylko finansowe. Musimy mieć 100% gwarancję pełnej dostępności obiektu na cały czas realizacji programu. Nie ma czasu na złożone negocjacje, dyskusje i wątpliwości. Przeszliśmy już tę ścieżkę w wypadku użyczenia rządowi CWK. I w jednym, i w drugim wypadku priorytetem musi być życie i zdrowie mieszkańców Opola, a nie pieniądze. Tylko partnerzy, którzy na to stawiają, gwarantują, że masowe szczepienia ruszą o czasie - dodaje.

Na stronie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego czytamy, że szczegółowe ustalenia ws. powołania nowych punktów szczepień będą zdradzane na początku kwietnia.

Dziennie w nowym punkcie szczepień w ciągu 10 godzin mogłoby być szczepionych nawet od 1500 do 2000 osób.

Sonda
Opolski Toropol. Masowe szczepienia, czy jazda na łyżwach?
Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają