Reżim w rękach proboszczów. W Opolu drogę krzyżową poprowadzą bezdomni
O inicjatywie zaplanowanej na wtorek 30 marca (wielki wtorek) informują wolontariusze z organizacji "Śniadanie z Nadzieją" i diecezja opolska.
- W Wielki Wtorek (30 marca) w katedrze opolskiej o godz. 19.30 odbędzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którą poprowadzą Bezdomni naszego miasta - czytamy w komunikacie.
Jeszcze przed wprowadzeniem nowych obostrzeń epidemicznych, zastępca prezesa Domu Nadziei z Opola Mariusz Pawlita, zdradził w rozmowie z SE.pl, że jeśli nowy rygor nie wykluczy takiej inicjatyw - odbędzie się zgodnie z planem.
- Jeżeli chodzi o nas - stowarzyszenie - to osoby, które wezmą udział bezpośrednio w tej drodze krzyżowej to osoby czytające: około 10 do 12 osób w przednich ławkach - i te, które poniosą krzyż - 3 osoby będą szły z krzyżem i świecami dookoła kościoła. Co do liczby osób w ogóle, które wezmą udział w naszej inicjatywie, to już będzie sprawdzał i koordynował proboszcz - komentuje.
Nowy rygor epidemiczny w kościołach: zasady obowiązują od soboty 27 marca
Podczas konferencji prasowej w czwartek (25.03.21 r.) premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili nowe zasady epidemiczne, które zaczynają obowiązywać od soboty 27 marca. Nowy rygor dotyczy także kościołów: podczas mszy będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w odległości przy zachowaniu zasad sanitarnych: 1,5 metra odległości i maseczki zakrywającej usta i nos.
W tym konkretnym przypadku - katedry opolskiej (ok. 1700 metrów kwadratowych) - oznacza to, że w świątyni może przebywać ok. 80 osób. Diecezja opolska poinformowała już, że na spotkaniu pojawi się także biskup opolski Andrzej Czaja.
Przypomnijmy, że dzień wcześniej (środa 24.03.21 r.) pojawił się wspólny komunikat ministra zdrowia i episkopatu. W komunikacie pojawił się apel o poważne traktowanie przepisów rygoru epidemicznego.
- Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach - czytamy.