To rekordowe wzrosty zakażeń w województwie opolskim. Od 19 września liczba chorych galopuje: 18.09 br. potwierdziliśmy tylko 19 nowych przypadków, podczas gdy dzień później było ich już 35. W niedzielę 20 września Opolszczyzna poszła na epidemiczny rekord, notując aż 84 nowe zakażenia - tym samym wyprzedzając m.in. Śląsk. W poniedziałek to ponownie 70 nowych przypadków. Obecnie w całym województwie choruje już 398 osób. Od początku epidemii 2097 potwierdzonych zachorowań.
Zobacz szczegóły o zakażeniach COVID-19 w opolskich szkołach
Tylko w poniedziałek COVID-19 pojawił się w Ośrodku Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej w Opolu, na warsztatach terapii zajęciowej Domu Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Testy potwierdziły zakażenie u jednej z podopiecznych, w wyniku czego na kwarantannę trafiło kilkoro innych i dwoje opiekunów.
Pracownię, w której miała zajęcia zakażona podopieczna trzeba było zdezynfekować. Pozostałe grupy pracują normalnie.
Sanepid doniósł też o kolejnych chorych w Szkole Podstawowej nr 20 w Opolu (Kolonia Gosławicka) - gdzie obowiązuje tryb hybrydowy - i jednej zakażonej opiekunce w żłobku nr 2. Żłobek pozostanie zamknięty do przyszłego poniedziałku. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami są teraz na kwarantannie.
Największymi ogniskami zarazy jest teraz DPS w Jędrzejowie, gdzie w niedzielę zachorowało 82 pensjonariuszy i 24 pracowników placówki.
Ogromna fala zachorowań na Opolszczyźnie. Opole: Byliśmy gotowi
Ratusz nie panikuje i uspokaja, że jeszcze nie jest tak źle. Do tej pory ogniska nie są tak duże, jak zdarzały się już od początku epidemii w różnych miastach w kraju.
Na ten moment nie mieliśmy do czynienia z dużym ogniskiem zakażenia koronawirusem. Nie mówimy tutaj o wyłączaniu np. całej szkoły, uczniów wraz z rodzicami, a takie przypadki są w Polsce. Zobaczymy, jak to się będzie rozwijało. Przede wszystkim, przygotowywaliśmy się na drugą falę
- przekazuje nam Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowa Urzędu Miasta.
Przypomnijmy, że tryb hybrydowy od początku września wprowadziły już takie placówki jak Opolski Elektryk (Technikum Elektryczne), Mechanik (Technikum Mechaniczne) i PSP nr 20.
Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl